Popüler kültür ve tesettür modası: Tekbir tesettür markası örneği
Popular culture and turban fashion the case of tekbir clothing brand
- Tez No: 583396
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH ALPEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Türkiye'de 1980'li yıllar ve sonrasında gerek siyasi, gerek ekonomik alandaki yenileşme hareketleri ile beraber dini yaşantıda da özelde ise İslami muhafazakar anlayışta önemli değişimler meydana gelmiştir. İslami düşünce anlayışı, modernizme arkasını dönmeden ancak geleneksel değerleri de hiçe saymadan modern ve yeni bir tavır sergilemiştir. Kültürel ve manevi alan ile dünyayı sarıp sarmalayan modernizm arasındaki gitgeller sonucu iki dikotomik alan arasındaki çelişkiden kurtulmak maksadıyla, İslami düşünce modernizm ve sekülerizm çatısı altında kendi değerlerini yaşatmaya çalıştığı yeni bir yaşam alanı oluşturmuştur. Çalışma da din, tesetttür, modernleşme, popüler kültür ve moda kavramları ekseninde teorik çerçevesi belirlenmiş, Tekbir tesettür markası ile yukarıda vurgulanan düşünceler desteklenmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda yapılan araştırmalar ve gözlemler paralelinde muhafazakar anlayışın dünyevileştiği ve bunun da seküler anlayışa kapı araladığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Turkey is one of the major Muslim representatives, in the1980's and after, its the renewal movement in the political and economic spheres there were important changes in religious life and in the Islamic conservative understanding. The concept of Islamic thought has shown a new attitude without turning behind modernism and ignoring its traditional values. In order to get rid of the galaxy between two dichotomical areas as a result of the conflicts between the cultural and spiritual spheres and the modernism that wraps around the world, it has created a new life space under the catagerial of modernism and secularism. In this study, theoretical concept will be determined in the axis of religion, modernization, popular culture and fashion. The thoughts highlighted above with the brand Tekbir Turban will try to be supported. In this context, it is observed that conservative understanding was realized as a result of research and observations and this is opened a door for secular ideas.