Differential item functioning analysis of Chile, Costa Rica, and Mexico's PISA 2015 science items
Şili, Kosta Rika ve Meksika'nın PISA 2015 fen maddelerinin üzerine değişen madde fonksiyonu analizi
  1. Tez No: 583405
  2. Yazar: COZBY JANELLE DZUL GARCIA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, PISA 2015 iki değerli ölçümlenmiş fen maddelerinin cinsiyet veya kültüre göre değişen madde fonksiyonu gösterip göstermediği belirlemek ve gösteren DMF düzeyini incelenmektir. Üç Latin Amerikan ülkesindeki 2828 öğrenciden alınan PISA 2015 iki değerli ölçümlenmiş fen maddelerine ait olan veri, DMF analizini kültür ve cinsiyet grupları arasındaki Mantel-Haenszel (MH) ve Lojistik Regresyon (LR) yöntemleri aracılığı ile işlemek için kullanıldı. Akabinde her iki tekniğin de sunduğu tek tip DMF sonuçları analiz edildi ve DMF etkisinin büyüklüğü, MH ve LR'ye ilişkin sınıflandırma indekslerine dayanarak hesaplandı. Kültür değişkeni incelendiğinde bu araştırmanın bulguları büyük bir DMF (C düzeyi) ile 11 madde ortaya çıkardı: Şili ve Kosta Rika öğrencileri için 4, Şili ve Meksika öğrencileri için 3 ve Kosta Rika ve Meksika öğrencileri için 4 madde. Kosta Rikalı öğrencilerin Şilili öğrencilerden daha avantajlı olduğu; Şilili öğrencilerin Meksikalı öğrencilerden daha avantajlı olduğu; fakat Kosta Rikalı ve Meksikalı öğrencilerin aynı ölçüde avantajlı olduğu keşfedildi. Bu çalışma, cinsiyet farklılıklarından dolayı C düzey DMF ile 3 madde saptadı. Şilili öğrenciler için saptanan tek maddenin sadece erkekler grubu lehine avantajlı olduğu, görülürken Kosta Rikalı öğrenciler için bir maddenin kızlar ve bir maddenin erkekler grubu lehine avantajlı olduğu keşfedildi. Bu araştırma tamamlandıktan sonra analiz edilen PISA 2015 16 iki değerli ölçümlenmiş fen maddelerinin, cinsiyetler arasında kültürler arasında olduğundan daha eşit bir biçimde işlev gördüğü sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research study is to identify items with culture-related and/or gender-related differential item functioning (DIF), and examine the level of DIF manifested among a set of binary-scored science items from PISA 2015. The data pertaining to 16 dichotomous PISA 2015 science items from 2828 students from three Latin American countries was used to run the DIF analysis through Mantel- Haenszel (MH) and Logistic Regression (LR) procedures across culture and gender groups. Subsequently, the uniform DIF results provided by both techniques were analyzed and DIF effect size was calculated based on the corresponding classification indexes for MH and LR. When the variable of culture was examined, the findings from this investigation revealed 11 items with large DIF (C level): 4 for Chile and Costa Rica, 3 for Chile and Mexico, and 4 for Costa Rica and Mexico. It was found that Costa Rica was more favored than Chile; Chile was more favored than Mexico; yet Costa Rica and Mexico were equally favored. This study detected 3 items with C level DIF due to gender differences. It was found that for Chile the only item detected favored male students, whereas for Costa Rica 1 item favored males and 1 item favored females. After completing this investigation it was concluded that the analyzed set of 16 binary-scored PISA 2015 science items functioned more equally across genders than across cultures.