Production of aligned nanofibers using parallel electrode collectors in electrospinning method
Elektroçekim yönteminde, paralel elektrod toplayıcılar kullanarak hizalanmış nanoliflerin üretimi
- Tez No: 583406
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOPALBEKİROĞLU, YRD. DOÇ. HALİL İBRAHİM İÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Elektro çekim yönteminde üretilen nanolifler konvansiyonel olarak rastgele dizilmiş dokusuz yüzey formatında toplanmaktadır. Bu çalışmada elektro çekim yönteminde paralel elektrot toplayıcılar kullanılarak nanoliflerin birbirlerine paralel olarak hizalanmış olarak toplanması üzerinde durulmuştur. Bu kapsamda, PAN ve PVA polimerleri için toplayıcı elektrot genişliği, toplayıcı elektrotlar arası mesafe, TCD ve uygulanan voltaj parametrelerinin, üretilen nanoliflerin paralelliği ve ayrıca ortalama nanolif çapına etkisi araştırılmıştır. Üretilen tüm numunelerin görüntüleri alan emisyonlu taramalı elektron mikroskobuyla alınmıştır. Paralellik açısından en ideal elektrot genişlikleri PAN ve PVA için 15 mm ve 20 mm olarak tespit edilmiştir. En ideal elektrotlar arası mesafeler ise PAN için 1 cm ve 2 cm, PVA için ise 3 cm ve 4 cm olarak tespit edilmiştir. Bu iki parametrenin ortalama nanolif çapı üzerinde ciddi bir etkisi olmadığı görülmüştür. Ayrıca uygulanan voltaj ve TCD arttıkça, her iki polimer için de paralellik bozulmaktadır. 1 kV uygulanan voltaj ve 9 cm TCD değerleri her iki polimer için de en iyi paralelliğin sağlandığı değerlerdir.
Özet (Çeviri)
Nanofibers that produce with the electrospinning method are conventionally collected in randomly arranged nonwoven format. In this study, it is emphasized to collect the aligned nanofibers as parallel to each other by using parallel electrode collectors. In this context, the effect of the width of collectors, gap distance, TCD and charge density parameters on the orientation of the nanofibers and their average diameter was studied for the PAN and PVA polymers. All nanofiber samples were imaged by scanning electron microscopy. The nanofiber array angles and average diameters are determined and the results were interpreted visually and statically. Optimal plate widths for alignment were observed as 15 mm and 20 mm for PAN and PVA. Optimal gap distances were observed 1 cm and 2 cm for PAN and 3 cm and 4 cm for PVA. It was resulted that these two parameters had no significant effect on the average nanofiber diameter. In addition, as the charge density and TCD increase, the alignment for both polymers is getting worse. 1 kV charge density and 9 cm TCD values are the best alignment values for both polymers.