Differential item functioning analysis of PISA 2015 reading items: Singapore, Australia and USA
Değişen madde fonksiyonu analizi, 2015 PISA okuma maddeleri: Singapur, Avustralya ve ABD
  1. Tez No: 583407
  2. Yazar: JUDITH CRISTINA ESPINOZA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı, Singapur, Avustralya ve ABD'de 2015 PISA okuma bölümündeki maddelerde değişen madde fonksiyonunun (DMF) olup olmadığını Mantel-Haenszel ve Lojistik Regresyon yöntemlerini kullanarak tespit etmektir. Birleşik DMF hesaplamak amacıyla, şu iki soruya cevap aranmaktadır: Singapur, Avustralya ve ABD'de 2015 PISA okuma bölümünden seçilen iki kategorili puanlanan 16 maddede (1) cinsiyetle alakalı bir DMF var mıdır? ve/ya da (2) kültürle alakalı bir DMF mevcut mudur? Çalışma verileri PISA 2015'in okuma bölümündeki maddelerden elde edilmiştir ve toplam 2293 öğrenciden oluşan örneklem, cinsiyet ve kültür değişkenlerine göre ayrılmıştır. DMF değerleri belirlenmiştir ve sınıflandırma A, B ve C kategorilerine ayrılmıştır. MH bulgularına göre, cinsiyet değişkeni açısından, erkekler ve kadınlar eşit oranda avantajlı iken, LR sonuçlarına göre, kadınlar, erkeklere oranla daha avantajlı durumdadır. Kültür değişkeniyle ilgili MH sonuçlarına göre Avustralya, ABD ve Singapur'dan daha avantajlı konumda iken; Singapur da ABD'den daha avantajlı durumdadır. Fakat, LR analizi sonuçlarına her açıdan tam karşıtı sonuçlar ortaya koymuştur. Toplamda 7 madde, C düzeyinde DMF gözlenmistir ve DMF büyüklükleri daha yüksektir. Genel olarak bakıldığında, cinsiyet değişkeni açısından, DMF gösteren maddelerin çoğu A düzeyinde sınıflandırılmıştır. Ancak, kültür değişkeni açısından ülkeler eşleştirildiğinde ise, DMF gösteren maddelerin daha fazla B ve C düzeylerinde sınıflandırıldığı görülmektedir. Genel sonuçlara göre, PISA 2015'in okuma bölümünde yer alan maddeler, grup üyeleri arasında eşit oranda fonksiyoneldir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine whether there is DIF in the PISA 2015 reading section items from Singapore, Australia and the United States by employing the Mantel-Haenszel and the Logistic Regression methods. In order to calculate uniform DIF two research questions are asked: 1) Is there gender-related DIF and or (2) culture-related DIF in the 16 selected binary items of the PISA 2015 reading section from Singapore, Australia and the United States? The data was obtained from the PISA 2015 reading items section and the sample was divided according to the variables gender and culture for a total of 2293 students. The DIF values were determined and classified into categories A, B or C. MH findings showed that considering the variable gender, males and females were equally advantaged whereas the LR results demonstrated that females were favoured over males. Regarding the variable culture, MH showed that Australia was advantaged over Singapore, Singapore over USA and Australia over USA. However, LR analysis showed exactly the opposite results in all the cases. A total of 7 items were classified with C level and the overall levels were higher. In general, when the variable gender was studied most of the items were classified with A levels. Nevertheless, once the countries were paired to evaluate the variable culture, the DIF level increased into major occurrence of B and C levels. The overall results demonstrated that the items from the reading section of PISA 2015 functioned equally among the group members.