Analysis of dietary habits of brown bear and lynx in Yenice and Sarikamiş regions, Turkey
Yenice ve Sarıkamış (Türkiye) bölgelerindeki bozayı ve vaşakların diyet alışkanlıklarının analizi
- Tez No: 583443
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM RAŞİT BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, Yenice ve Sarıkamış'ta yaşayan bozayılar ile Sarıkamış'ta yaşayan vaşak türlerinin beslenme alışkanlıkları DNA metabarkodlama ile dışkı analizi yöntemi kullanılarak belirlendi. Diyet analizi için evrensel primerler ve bloklama primerleri kullanıldı. Çöplükten beslenmenin etkilerinin belirlenmesi için, Yenice ve Sarıkamış'ta yaşayan ayıların diyet kompozisyonları analiz edildi ve karşılaştırıldı. Ayıların diyet kompozisyonları literature ile uyumluydu. Toplanan örneklerin yerlerinin karşılaştırılması için Shannon, Levin's ve Pianka indeksleri kullanıldı. Sonuçlar çöpten beslenme için düşük diyet çeşitliliği ve düşük niş genişliği hipotezini doğrulamadı. Vaşak diyetinin omurgalılar bölümü kullanılan yöntemdeki potansiyel sorunlar sebebiyle tespit edilemedi. Fakat tespit edilemeyen bu omurgalı bölümü için olası diğer neden, vaşakların habitatlarının ve uygun av hayvanlarının üzerindeki insan baskısı olabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the dietary habits of brown bears (Ursus arctos arctos) living in Yenice and Sarıkamış regions and dietary habits of lynx (Lynx lynx dinniki) living in Sarıkamış were investigated by scat analysis, and using the DNA metabarcoding approach. Universal primers were used for plant, invertebrate and vertebrate detection. Diet compositions of bears in Yenice and Sarıkamış regions were analyzed and compared to determine the effect of garbage feeding, and diet compositions for the bear were consistent with literature. Shannon, Levin's, and Pianka indexes were used for comparison of different locations of the collected samples. The results did not confirm the hypothesis of low diet diversity and low niche width for garbage feeding. Vertebrate component of lynx diet was not identified, potentially due to biases introduced by the methods used. However, the lack of detection of vertebrates could be due to human pressure on habitats and decreased prey availability for lynx.