Yanıt yüzey metodolojisiyle kloropren kauçuk vulkanizasyon karakteristiklerinin ve mekanik özelliklerinin en iyilenmesi
Optimization of the vulcanization characteristics and mechanical properties of chloroprene rubber by response surface methodology
  1. Tez No: 583456
  2. Yazar: YEŞİM KARADENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EZGİ AKTAR DEMİRTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Hızla değişen ve gelişen bilim dünyasında deneylerin kısa sürede daha az maliyetle daha az sayıda denemeyle yapılması ve sürecin eniyilenmesi hedeflenmektedir. Bu hedefe yönelik olarak geliştirilen çözümlerden biri de deney.tasarımının (DT) özel bir dalı olan yanıt yüzey metodolojisidir (YYM). Bu tez kapsamında, başta otomotiv endüstrisinde olmak üzere pek çok alanda sıkça kullanılan kloropren kauçuğun vulkanizasyon süreci incelenmiş ve kritik vulkanizasyon karakteristiklerini ve mekanik özelliklerini en iyileyen kimyasal katkı miktarlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Merkezi.Kompozit.Tasarıma (MKT) uygun deney planı ile deneyler gerçekleştirilmiştir. İstatistiksel analizler sonucu erişilen regresyon modelleri amaç fonksiyonlarını oluşturmuştur. Çoklu çelişen amaç fonksiyonları ise çekicilik fonksiyonları yardımıyla eş zamanlı eniyilenmiş, bulunan en iyi çözüm doğrulama deneyleri ile test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In rapidly changing and developing science world, it is aimed to conduct experiments in short time with low cost and few trials and to optimize the process of experiments. One of the solutions that developed for this purpose is the response surface methodology (RSM), which is a special branch of the design of experiment (DoE). In this study, the vulcanization process of chloroprene rubber, which is frequently used in many industries especially in the automotive industry, has been examined and it was aimed to determine the amount of chemical additives which optimize vulcanization characteristics and mechanical properties. For this purpose, experiments were carried out with an experimental plan in accordance with the Central Composite Design (CCD). Regression models reached as a result of statistical analyzes formed the objective functions. Multiple and contradictory objective functions were optimized simultaneously with the help of desirability functions and the best solution tested with verification experiments.