Şehir içi patlatmalı temel kazılarında elektronik ve elektriksizateşleme sistemlerinin çevresel etkiler ve insan algısına etkisibakımından karşılaştırılması
Comparison between non-electric and electronic ignition systems in urban detonations for basic excavations considering environmental impacts and effects on human perception
  1. Tez No: 583461
  2. Yazar: UMUT ATLIHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KAHRİMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Patlayıcı Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Kentleşme ve beraberinde gelen nüfus artışı ile kentler genişlemiş, taş ocakları, madenler gibi delme patlatma faaliyetinin düzenli olarak yapıldığı işletmeler ile bütünleşmiştir. Kentleşme ve nüfus artışına paralel olarak delme-patlatma faaliyetleri yerleşim yerleri ile iç içe geçmiştir. Bu durum çevresel etkileri kontrol altına alınmış patlatma faaliyetleri ihtiyacını doğurmuştur. Bu çalışma, ortaya çıkan bu ihtiyacı temel alarak, Tem Medya Merkezi Projesi'nde uygulanan patlatmalı temel kazıları incelemiş olup, elektriksiz ateşleme sistemleri ile elektronik ateşleme sistemlerinin çevresel etkiler ve insan tepkileri açısından karşılaştırmasını yapmaktadır. Tez kapsamında 91 patlatma incelenmiş olup, titreşim, hava şoku değerleri ve insan algısı temel alınarak elektriksiz ateşleme sistemleri ile elektronik ateşleme sistemleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the urbanization, and the increase in population that comes with it, the cities became wider and the establishments, such as quarries and mines which drilling and detonations are an ordinary field of work, became integrated with growing cities. Parallel to the urbanization and population increase settlements intertwined with drilling and blasting activities. This situation brought forth the need for controlled detonations, considering the environmental impacts. Based on this need, this study examined the applied detonation based excavations in Tem Medya Merkezi Project and compares non-electric ignition systems with electronic ignition systems through environmental impacts and human reactions. Within the scope of the study, 91 detonations were examined and non-electric ignition systems and electronic ignition systems were compared through taking vibration, air shock values and human perception into consideration.