Acil servise iş kazası beyanıyla başvuran hastalarda yaralanma özellikleri, anksiyete bozukluğu, dikkat eksikliği, uyku kalitesi ile sosyodemografik özellikler arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluating the correlations of traumatic features, anxiety, attention disorder, sleep quality and socio-demographic features in the patients admitted to emergency room with occupational injury
- Tez No: 583462
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM ÇEVİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kazalar, Psikiyatri, İlk ve Acil Yardım, Accidents, Psychiatry, Emergency and First Aid
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Türkiye'de iş kazaları sıklığını ve gündemdeki yerini arttırarak devam etmektedir. İş kazası geçiren kişilerin psikiyatrik özelliklerini değerlendiren çalışma azdır. Biz çalışmamızda acil servisimize iş kazası beyanıyla başvuran hastaların yaralanma özellikleri, işyeri tehlike durumu ile anksiyete bozukluğu, dikkat eksikliği, uyku kalitesi ve sosyodemografik özellikleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesini amaçladık. Çalışmamız Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine 2018 yılı Nisan, Haziran, Eylül ve Aralık ayında iş kazası beyanıyla başvuran 195 vakayla prospektif olarak yapıldı. Hastaların yaş, cinsiyet, çalışma yılı, geçirdiği iş kazası sayısı, iş kazası tarihi, acil servise başvuru tarihi kaydedildi. Anksiyete puanı, dikkat eksikliği puanı, uyku puanı, travma bulgu ve şiddeti özel testlerle değerlendirildi. Vakaların yaş ortalaması 31,6 ± 11,1 yıldı ve %81'i erkekti. Vakaların %57'si 08:00-16:00 saatlerini arasında iş kazası geçirdiğini beyan etti. Hasta grubumuzda az tehlikeli işyerlerinden daha fazla (%45) iş kazası başvurusu olduğu gözlendi. İşyeri risk sınıflamasına göre anksiyete puanı ve dikkat eksikliği puanı istatistiksel olarak anlamsız iken uyku puanı çok tehlikeli işyerinde çalışan kişilerde istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulundu (p: 0.46, p: 0.23, p: 0.002; sırasıyla). Şiddetli anksiyete bulgusu gösteren kişilerin hastaneye başvuru için geçirdikleri sürenin diğer anksiyete gruplarından istatiksel olarak anlamlı düzeyde uzun olduğu gözlendi (p: 0.04). İşyeri tehlike sınıflarının travma özellikleriyle anlamlı ilişkisi olmadığı saptandı. Sonuç olarak; iş kazalarından daha çok genç erkekler zarar görür. Çok tehlikeli işyerinde çalışan kişilerin daha iyi uyku kalitesine sahip olduğu gösterildi. Şiddetli anksiyete bulguları gösteren kişilerin acil servise başvuru sürelerinin daha uzun olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Owing to the considerable increase in the prevelance of occupational injuries, it has become a seriously debated issue in Turkey. In our study, we aimed to analyse the relationship between severity of trauma, danger class of workplace with anxiety, attention deficit, sleep quality and socio-demographic features at patients who suffer from occupational injury. We prospectively enrolled 195 patients who admitted to our emergency servise with occupational injury in April, June, September and December 2018. We noted the patients' age, sex, number of occupational injury, date of admission to emergency service. We evaluated anxiety score, attention disorder score, sleep quality score, trauma severity score by spesific tests. The mean age was 31,6 ± 11,1 years and there was 81% male. The 57% of cases occured between 08:00-16:00. In our study, the number of admitted cases from work places with low risk was higher(45%). While the anxiety score and attention disorder score were not statistically significant, sleep quality score was statistically lower in patients who work at high risked jobs (p: 0,46, p: 0,23, p: 0,002; respectively). Accident to admission time was statistically longer in patients with severe anxiety compared to other anxiety groups (p: 0,04). There was no significance at trauma features between risk classes of workplace. At conclucion; occupational injuries occur in young male patients. It was shown that the patients who work at high risked workplace, have higher sleep quality. Accident to admission time was longer in patient with severe anxiety.