Non-operatif tedavi edilmiş erişkin kalkaneus kırıklarında fonksiyonel sonuçları belirleyen faktörlerin araştırılması
Research of factors that detecting functional results in non-operative treated calcaneus fractures in adults
  1. Tez No: 583468
  2. Yazar: MERT HIDIROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ UTKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Çoğu zaman non-operatif tedavilerle başarılı sonuçlar elde edilse de kalkaneus kırıkları ortopedik cerrahi ve klinik sonuçları açısından sorunlu bir kırık grubu olarak değerlendirilmektedir ve tüm dünyada bu kırıkların tedavisi açısından tartışmalar devam etmektedir. Çalışmamızda; non-operatif tedavi edilmiş kalkaneus kırıklı erişkin hastalarda tedavi sonrası kalkaneustaki hacim değişiminin radyolojik olarak ölçümüyle hastaların fonksiyonel sonuçlarının paralellik gösterip göstermediği incelenmiştir. Tarafımızca non-operatif tedavisi yapılmış 46 adet kalkaneus kırıklı erişkin hastanın kırık anındaki ve birinci yıl kontrollerindeki bilgisayarlı tomografi görüntülerinden kalkaneus hacimleri elde edildi ve hacimlerdeki değişim yüzdesi hesaplandı. Hacim değişiminin hastaların AOFAS skoru, Creighton-Nebraska HFA skoru ve Iowa Kalkaneal skoru ile karşılaştırılarak fonksiyonel sonuçlara etkisi olup olmadığı değerlendirildi. Hastalar kırık tiplerine göre sınıflandırıldı. Çalışmaya dahiledilen hastaların; 9'unda Essex-Lopresti Çökme tipi, 3'ünde Essex-Lopresti dil tipi, 5'inde Sanders 1 A, 4'ünde Sanders 1 B, 6'sında Sanders 1 C, 1'inde Sanders 2 A, 6'sında Sanders 1 B, 3'ünde Sanders 2 C, 9'unda vertikal cisim tipi kırık izlendi. Cavalieri metoduyla hastaların kırık anındaki ve birinci yıldaki hacim değerleri bilgisayarlı tomografi görüntüleri vasıtasıyla hesaplandı ve hacim değişim yüzdeleri elde edildi. En yüksek çökme değerleri Sanders tip 2 ve Essex-Lopresti çökme tipi kırıklarda görüldü. Bu yüzdeler hastaların fonksiyonel skorları ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Although successful results have been obtained with non-operative treatments, calcaneal fractures are considered as a problematic group in terms of orthopedic surgery and clinical outcomes and controversy continues regarding the treatment of these fractures all over the world. In our study; we investigated whether the radiological volume changes in calcaneus after non-operative treatment were correlated with the functional results in patients with calcaneal fractures. Calcaneus volumes at the time of fracture and at the first year follow-ups were measured from the computed tomography images of the 46 patients who had non-operatively treated calcaneus fractures and the percentage changes was calculated. Volume changes were compared with AOFAS score, Creighton-Nebraska HFA score and Iowa Calcaneal score in order to determine whether the change has any effects on functional outcomes. Patients were classified according to fracture types. Among the patients included in the study; 9 had depression-type and 3 had tongue-type fractures according to Essex-Lopresti classification; 5 had type 1A, 4 had type 1B, 6 had type 1C, 1 had type 2A, 6 had type 1B and 3 had type 2C fractures according to Sanders Classification; and 9 patients had vertical fractures. Cavalieri method was used to measure the calcaneal volume of the patients at the time of fracture and at the first year follow-up via computed tomography images and percentage changes in volume were calculated. The volüme loss were more in Sanders type 2 and depression-type Essex-Lopresti fractures.