Küçük hücreli dışı akciğer kanseri tanısı ile cerrahi uygulanan hastaların demografik özellikleri, post operatif komplikasyon ve survi açısından yaşlara göre karşılaştırılması: İleri yaşın rolü
The demographic characteristics of patients who underwent surgery with non-small cell lung cancer, comparing postoperative complications and survival according to age: The role of the elderly
- Tez No: 466726
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH TOPÇU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Günümüzde akciğer kanseri önemli bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. En etkin tedavi cerrahi olmakla birlikte akciğer kanserli hastaların kısıtlı bir bölümüne uygulanabilmektedir. Etkin bir tarama yöntemi olmaması nedeni ile önleyici çözümler önem kazanmaktadır. Beklenen yaşam süresi zaman geçtikçe uzamakta buna paralel olarak başlıca akciğer kanseri olmak üzere malignite hastalıkları artmakta ve ilerleyen yaşta malignite hastalarına uygulanacak cerrahi tedavi kararı önem kazanmaktadır. Yaşlanma ile vücutta önemli fizyolojik değişiklikler gözlenmekte ve hastaların cerrahi sonrasındaki dönemde görülen komplikasyonları, sağ kalımı etkilemektedir. Ayrıca akciğer kanserli hastaların büyük çoğunluğunda uzun süreli sigara kullanım öyküsü mevcut olduğundan sekonder kalp-damar hastalıkları, KOAH, maligniteler, nörolojik hastalıklar başta olmak üzere beklenen yaşam süresini ve post operatif morbidite oranını etkileyecek pek çok ek hastalığa da sahiptirler. İleri yaşlı akciğer kanseri hastalarında sağ kalımı etkileyen başlıca prognostik faktörler arasında; hastanın performans durumu (özellikle kardiyak ve solunum fonksiyonu), tümörün evresi ve histopatolojik tipi yer almaktadır. İleri yaş hastalarda cerrahi sonrası mortalite ve morbidite oranları ile ilgili farklı sonuçlar bildiren çalışmalar olmakla birlikte, genel kanı yaşlılarda riskin gençlere göre daha fazla olduğudur ancak son çalışmalarda mortalite oranının kabul edilebilir düzeylerde olduğu gösterilmiştir. Çalışmamızda elde ettiğimiz sonuçlar ileri yaşta küçük hücreli dışı akciğer kanseri nedeni ile opere edilmiş hastaların genç hastalar ile benzer demografik özellikler, post operatif morbidite ve cerrahi tedavi yanıtları olduğunu göstermiştir. İleri yaşın tek başına cerrahi tedavi için bir kontraendikasyon teşkil etmediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is an important health problem that we come across today. The most effective treatment procedure; surgery can only be performed to a small percentage of diagnosed patients. Because there is no effective screening methods, preventive solutions became important. Life expectancy increases in time, in parallel with increase in malignancies, especially lung cancer, thus makes surgery decission is an important one in ongoing age. With ageing, important physiological changes observed in body and that effects the survival of patients. Most of the patients diagnosed with lung cancer also have long-term cigarette consumption and secondary to that; Cardiovascular diseases, COLD, other malignancies, neurological diseases also seen which effects life expectancy and post-operative morbidity ratio. Performance of patient (especially cardiac and respiratory function), Stage of tumor and histopathological type are the prognostic factors that affect survival in advance-aged lung cancer diagnosed patients. Although there are studies that have different mortality and morbidity ratios on elderly patients, general opinion is elderly have higher risk than the young, but latest studies showed that mortality ratios are on considerable levels. With the results obtained from the study; elderly patients who are operated because of non-small cell lung cancer have similar demographic structure, post-operative morbidity and surgical treatment response like young patients. Thus, solely advanced-age does not comprise contraindication for surgical treatment.