Bazı organik ve inorganik maddelerin evsel nitelikli atık su arıtımında kullanımının araştırılması
Investigation of use of some organic and inorganic substances in domestic waste water treatment
  1. Tez No: 583502
  2. Yazar: ŞEYDA ŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Türkiye'nin önemli ağaç türlerinden biri olan Karaçam (Pinus nigra Arnold. ssp. pallasiana) Türkiye mevcut orman varlığının %19'unu oluşturmaktadır. Türkiye'deki birincil ve ikincil orman ürünleri endüstrisinde 2 milyon m3 kabuk artığının elde edileceği hesap edilmiştir. Bu sebeple orman endüstri atıklarının değerlendirilmesi düşünülerek, çalışmamızda organik madde olarak iğne yapraklı Anadolu Karaçamı kozalak, kabuğundan inorganik madde olarak aktif karbon türevi elektrofiltre külünden faydalanılmıştır. Doğada mevcut olan ve kullanımı yaygın olmayan malzemelerin, atık su arıtımı için düşük maliyetli adsorbanlar olarak kullanılması, onları bir miktar değerli yapabilir. Atık su arıtımında düşük maliyetli malzemelerin kullanılması, alternatif adsorbanların araştırılması ve vurgulanması yoluyla atık su arıtımına düşük maliyetli bir yaklaşım getirmek için çaba gösterilmiştir. Bu çalışmamızda 100 mesh ve 200 mesh partikül boyutlarında karaçam kozalak, kabuğu ve elektro filtre külü farklı konsantrasyonlarda aktif çamur (aşı çamuru) ile karıştırılmıştır. Oluşturulan örneklerde atıksu kirlilik parametreleri olan kimyasal oksijen ihtiyacı, toplam azot, toplam fosfor, askıda katı madde, uçucu askıda katı madde, toplam katı madde ve arıtma tesisi işletilmesi ile ilgili parametreler olan ph, çözünmüş oksijen, oksidatif redoksiyon potansiyeli, ımhoff (çamur çökelme özelliği) ve ayrıca renk giderimi üzerine etkileri araştırılmıştır. Yapılan çalışmalar neticesinde, karaçam kozalak ve tozu ilavesi KOİ konsantrasyonunu düşürmüş ancak TN ve TP konsantrasyonlarında artışa sebebiyet vermiştir. Renk gideriminde önemli ölçüde (%74,48 renk giderimi) faydalı olduğu tespit edilmiştir.Elektrofilte külü ilavesinde ise TN ve TP konsantrasyonunda bir miktar azalma, KOİ gideriminde oksijenlenmeyi baskıladığı için etkili olmamıştır.
Özet (Çeviri)
Larch is one of Turkey's major tree species (Pinus nigra Arnold. Ssp. Pallasiana) Turkey constitute 19% of existing forests. In primary and secondary forest products industry in Turkey 2 million m3 of shell account that it has now been obtained. For this reason, considering the evaluation of forest industry wastes, coniferous conifer, conifer from the bark of organic larch and activated carbon derived electrophilter ash from inorganic material were used in our study. The use of materials that are present in nature and are not widely used as low-cost adsorbents for wastewater treatment may make them somewhat valuable. Efforts have been made to bring a low-cost approach to wastewater treatment through the use of low-cost materials in wastewater treatment, exploration and emphasis on alternative adsorbents. In this study, larch cones, bark and electro filter ash in particle sizes of 100 mesh and 200 mesh were mixed with activated sludge (vaccine sludge) in different concentrations. Chemical oxygen demand, wastewater pollution parameters, total nitrogen, total phosphorus, suspended solids, volatile suspended solids, total solids and ph, dissolved oxygen, oxidative reduction potential, immhoff (sludge precipitation) ) and also their effects on color removal. As a result of the studies, the addition of larch cones and powder decreased COD concentration but caused an increase in TN and TP concentrations. A significant decrease in color removal (74.48% color removal) was found to be beneficial. On the other hand, a slight decrease in TN and TP concentration in the addition of ash in the electrophilic was not effective because it suppressed oxygenation in COD removal.