Kaynaklar meydanı tasarım süreci ve uygulama aşamaları değerlendirilmesi
Kaynaklar square design process and evaluation of application phases
  1. Tez No: 583503
  2. Yazar: VOLKAN BARBOROS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN VECDİ KÜÇÜKERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
İzmir'in Buca ilçesine bağlı Kaynaklar Köyü, kentlinin köye geri dönme isteği veya köy yaşantısına duyulan özlem ile popülerliğini zamanla arttırmış bir köydür. Kentliyi kent konforundan uzaklaştırmak istemeyen Kaynaklar Köyü özgün dokusunu kaybetmeye başlamış ve kent çeperinde kente öykünen bir köy görünümünü almıştır. Köyün meydanında bulunan Kunduracı Çınarı ve yedi adet çınar ağacının restorasyonu ile başlayan köy meydanının yenilenen ihtiyaçlara yönelik yeniden tasarlanması süreci bu tez kapsamında ele alınmıştır. Söz konusu tasarım aşama aşama ele alınarak tasarım süreçleri aktarılmıştır. Uygulama aşamaları fotoğraflanarak tasarımın inşa süreci belgelenmiş ve benzer süreçleri yaşayacak olan gerek tasarım öğrencilerine gerekse resmi ve özel kurumlarda bu tür çalışmaları gerçekleştiren tasarımcılara yol gösterilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Buca district of Izmir, depending on the Village Kaynaklar of Turkey's many village is a village that time has increased with the popularity of urban longing to return to the village or village life, such as desire. Kaynaklar Village, which does not want to remove the urbanite from the comfort of the city, started to lose its original texture and took the appearance of a village emulating the city on the city wall. The process of redesigning the village square, which started with the restoration of Kunduracı Plane Tree and seven plane trees in the village square, is discussed within the scope of this thesis. The design processes were handled in stages. The application stages are photographed and the construction process of the design is documented and it is aimed to guide the design students who will experience similar processes as well as the designers who perform such works in public and private institutions.