Gölbaşı özel çevre koruma bölgesi örneğinde yeni yerleşim düzeninin irdelenmesi üzerinde bir araştırma
A research on the assestment of new settlement patterns in the case of Gölbaşi special protection area
- Tez No: 58351
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİM PERÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Ülkemizde ve Dünyada hızlı nüfus artışı ve yaşanan göçlerle kentleşme, yerleşme sorunları yaşanmaktadır. Bu tezde insan yerleşimlerinin tarihsel gelişimi içinde bugün yaşanmakta olan yerleşim problemleriyle birlikte yaşanabilirlik ve sürdürülebilirlik olanakları tartışılmıştır. Özel Çevre Koruma Bölgesi içinde yerleşime açılan yeni yerleşim alanının plan kararları ve yapılaşma şartları değerlendirilmiştir. Bölgenin kentsel konut gelişme alanları için yapılan araştırma ve değerlendirmeler sonucunda; ekonomik açıdan üst gelir grublarının yerleşeceği standartları yüksek konut alanları olacağı sonucuna varılmıştır. Bölge ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan Ankara'ya bağlı bir çevre-kent niteliğinde gelişecektir. Altyapı hizmetlerinin tamamlanması ve bölgedeki açık yeşil alan niteliğinde düzenlenmesi gereken vadi tabanları, Rekreasyon Alanı, Botanik Parkı, Bölgesel Spor Alanının düzenlenmesi ile bölgenin yaşam kalitesi artacaktır. Parsel sahiplerinin bir kısmı yapılaşmaya geçmek için altyapı hizmetlerinin bölgeye getirilmesini tercih ederken diğer bir kısmı altyapı hizmetlerini beklemeden yapılaşmaya başlamışlardır. Bu süreç sonunda, yapıları bitmiş, bahçeleri düzenlenmiş ancak, yolu yapılı olmayan, kentsel altyapı hizmetlerinin yeterli olmadığı bir yaşam süreceklerdir. Sonuçta bu gelişmeler bölge için çevre sorunları yaratacaktır. ANAHTAR KELİMELER: Gölbaşı, Yeni Yerleşim, Özel Çevre Koruma Bölgesi
Özet (Çeviri)
As a result of rapid population increases and migration, urbanization and housing problems are realized in our country and in the world. In this thesis, within the frame of historical development of human settlements, the settlement problems in of today and sustaniable life, sustainability possibilities are discussed. In the areas opened to housing in the specially protected area, planning decisions and development regulations are evaluated. As a result of researches and evaluations of the urban housing areas of the site, it is decided that high income groups will settle in the area while the area will become a high standart housing area. Site will be developed as a suburban area connected to Ankara economically, socially and culturally. After completion of the infra-structure investments, completion of the design of valley basins which are turned to be public lands for protection, as green areas; recreation area; botanical park and regional sport areas the life standart in the region will be increased. Some of parcel owners are waiting for the realization of the infrastructural services in the site while others are started to construct their houses. In the end of this period, they will live in well constructed houses and finished gardens while the roads will not be qualified and urban infra structure will not exist. This will in the end result environmental pollution problems. KEY WORDS: Gölbaşı, new settlement areas, speacial protected area