Mülkiyet hakkının doğal ve kentsel çevreye olan etkileri Mogan ve Eymir gölleri örneği
The Effects of te property right to the natural and urban environment Mogan and Eymir lakes as a sample
  1. Tez No: 72452
  2. Yazar: MELTEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUŞEN KELEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kent ve Çevre Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
268 ÖZET Bu tez çalışmasında mülkiyet hakkının doğal ve kentsel çevreye olan etkileri konusuna; gerekil kavramların açıklanması, ilgili hukuksal düzenin ve kentsel planlama çalışmalarının irdelenmesi şeklinde yaklaşılmıştır. Ayrıca Ankara metropolü için oldukça önemli bir rekreasyon alanı oluşturan Mogan ve Eymir gölleri örnek olarak incelenmiştir. Birinci bölümde ilk olarak mülkiyet kavramı açıklanmış; taşınmaz mülkiyet kavramının, ilkel toplumlardan XX. yy-'a kadar olan süreç içerisindeki, tarihsel gelişimi incelenmiştir. Daha sonra mülkiyet hakkının sınırlandırılması kavramı ele alınarak, Türk Hukuku'nda taşınmaz mülkiyet hakkının, kentleşmeye ve doğal çevreye yönelik olarak çeşitli yasalar ile sınırlandırılması incelenmiştir. İkinci bölümde mülkiyet hakkının, kentsel çevre problemleri ile olan ilişkisi ele alınmıştır. Bu bağlamda hızlı kentleşmenin toprak mülkiyetine olan etkileri; kentleşme ve gelişimi, kentlerde toprak mülkiyeti, kentlerde toprak kullanımı başlıkları altında detaylı olarak araştırılmıştır. Ayrıca, Türkiye'de Kent toprakları'na değinilmiş; Arsa Ofisi Genel Müdürlüğü'nün ve Belediyelerin bu konudaki rolleri üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise; örnek olarak seçilen Eymir ve Mogan göllerinin planlama süreci ele alınmıştır. İlk olarak Ankara kentsel gelişim sürecinin genel değerlendirmesi yapılarak; Gölbaşı ilçesinin Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilene kadar olan süreçteki planlama çalışmaları incelenmiştir.269 Daha sonra Özel Çevre Koruma Kurumu'nun, Eymir ve Mogan Gölleri'nin dahil olduğu Gölbaşı Plan Kararları, 1/25000 ve 1/5000 ölçeklerinde araştırılmıştır. Dördüncü bölümde Eymir ve Mogan Gölleri'nin fiziksel özellikleri ve çevre sorunları üzerinde durulmuş ve Eymir ve Mogan Gölleri'nin konumları, su kaynakları, bitki örtüleri, kirlilik kaynakları belirtilmiştir. Ayrıca Eymir ve Mogan Gölleri'nin sulak alan olarak değerlendirmesi yapılmış ve yakın çevrelerinin rekreaktif önemi üzerinde durulmuştur. Sonuç olarak ise; Özel Çevre Koruma Kurumu'nun Eymir ve Mogan Gölleri çevresi için almış olduğu plan kararları 1/25000 ve 1/5000 ölçeğinde değerlendirilmiş ve kentlerde toprak kullanımının, mülkiyet hakkı ile direkt olarak ilişkide olduğu vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
270 SUMMARY In this thesis the subject of the effects of property rights to the natural & urban environment is approached by the explenation of the required concepts, the searching of the related legal order and the urban planning works. Besides, the Mogan and Eymir Lakes, the very importent recreation areas for the Ankara metropole, are searched as a sample. In the first chapter the property concept is explained; the historical development of the immovable property concept is investigated from the primitive societies until the 20tn century. Afterwards, related to the restriction of property right; In Turkish law the restriction of the immovable property right by different laws according to the urbanization and natural environment is investigated. In the second chapter the relationship between the property right and urban environment problems is considered. In that context the effects of the rapid urbanization to the land property; the urbanization and evaluation; the land property in cities; the land usage in cities are searched remarkably as titles. The urban lands in Turkey is mentioned; the roles of the Land Ofice General Directory and the Municipilaties in that subjcet is considered. In the third chapter, the planning period of Eymir and Mogan Lake which are selected as a sample is investigated. First of all by doing the general evaluation of the urban development of the city of Ankara; the planning works of the Gölbaşı district is searched until the271 deceleration of the district and its environment, as a Special Environment conservation Area. Later, the planning decisions of the Special Environment Conservation Association for Eymir and Mogan Lakes in the scales of 1 /25000 and 1 /5000 is researched. In the fourth chapter, the physical properties and the environmental problems of Eymir and Mogan Lakes are taken into consideration and the placement of Eymir and Mogan Lakes, the water sources, the plant covering, the pollution sources, are mentioned. Also the evaluation of Eymir and Mogan Lakes, as a marshy area, is done and the recreational importance of their nearest environment is mentioned. As a conclusion, the planning decisions of the Special Environment Conservation Association in the scales of 1/25000 and 1/5000 is evaluated and the direct relation of the land use in cities with the property right is determined.