Ankara yakın çevresinde değişik ekolojik özelliklere sahip alanlarda yapılacak peyzaj restorasyonu çalışmalarının Gölbaşı Özel Çevre Koruma bölgesi örneğinde irdelenmesi üzerine bir araştırma
A Research the sample of Gölbaşı Specially Protected area on the basis of landscape restoration studies made on different ecological areas nearby Ankara
  1. Tez No: 120154
  2. Yazar: ÇAĞLA TURHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRAN ÇELEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 342
Özet
ÖZET Doktora Tezi ANKARA YAKIN ÇEVRESİNDE DEĞİŞİK EKOLOJİK ÖZELLİKLERE SAHİP ALANLARDA YAPILACAK PEYZAJ RESTORASYONU ÇALIŞMALARININ GÖLBAŞI ÖZEL ÇEVRE KORUMA BÖLGESİ ÖRNEĞİNDE İRDELENMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Çağla TURHAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr.Hayran ÇELEM Günümüzde çevre sorunlarının temel nedeni; hatalı alan kullanımları ve endüstriyel faaliyetlerden dolayı varolan doğal dengenin bozulmasıdır. Bugün hem ekonomik hem de çevresel anlamda doğanın karşısında olmamamız gerektiğini anlamış bulunmaktayız. Çünkü tahrip edilmiş bir alanın eski haline dönmesi mümkün olmayabilir ya da kendini onarması ve ekolojik dengesine kavuşması çok uzun zaman alabilir. Peyzaj Restorasyonu çalışmaları ile tahrip edilmiş bir alana, uygun bir zaman periyodunda en başta sahip olduğu ekolojik, ekonomik ve estetik değerler aslına en uygun şekilde yeniden kazandırılabilecektir. Bu tez çalışması ile Ankara kentinin çok yakınında yer alan Gölbaşı Özel Çevre Koruma Bölgesinde doğal kimliğinden uzaklaşmış olan alanların tesbit edilmesi ve bu alanlarda yapılacak bir restorasyon çalışmasında planlamayı olumlu-olumsuz yönde etkileyecek faktörlerin belirlenerek, gerekli çözüm önerilerinin ortaya konulması amaçlanmıştır.Çalışma kapsamında, Gölbaşı Özel Çevre Korama Bölgesindeki mevcut sorunların çözülmesi ve alanda bir restorasyon çalışması başlatılabilmesi için araştırma alanına ait fiziksel veriler değerlendirilmiş, ekolojik açıdan tehlikeye girmiş kritik alanlarda uygulanabilecek restorasyon modeli/modelleri seçilmiş, doğal çeşitliliği artırmaya yönelik mekansal ve toplumsal restorasyon ilkeleri araştırma alanına uyarlanmış ve restore edilecek alanın sürekliliğinin sağlanması için yapılacak işlemler açıklanmış, önerilerde bulunulmuştur. 2002, 323 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Peyzaj restorasyonu, ekoloji, çeşitlilik, sürdürülebilir kalkınma, Gölbaşı Özel Çevre Koruma Bölgesi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D.Thesis A RESEARCH ON THE SAMPLE OF GÖLBAŞI SPECIALLY PROTECTED AREA ON THE BASIS OF LANDSCAPE RESTORATION STUDIES MADE ON DIFFERENT ECOLOGICAL AREAS NEARBY ANKARA Çağla TURHAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor Prof.Dr.Hayran ÇELEM Today, the main reason why we have ecological problems is the distortion of natural equilibrium which appears because of the wrongly used spaces and industrial facilities. It must be understood that opposing to the nature economically and ecologically is not good. Because, it can't be possible for a destructed area to be transformed to its original condition or it can take a long time for it to repair itself and to reach its ecological equilibrium. With landscape restoration studies, a destructed area can be transformed into its original ecological, ecological economical and asthetic values in an appropriate time period. İn this study, Gölbaş: Specially Protected Area seated near by Ankara, to spot the places in endangered habitat and to spot the factors to guide a possible restoration project in positive and negative ways are aimed and possible solution proposals are brought up.In this study, the physcial data of the related area were appraised in order to solve the existing problems in Gölbaşı Specially Protected Area and to start a restoration study in the area. The restoration model/models that could be applied to the areas critically in danger ecologically, pretending to prevent and enrich the nature of species to social and habitat restoration principles are adopted to the concerned area. The procedures to be followed to enable the continuity of the restorated area and the required proposals are 2002, 323 pages KeyWords: Landscape restoration, ecology, variety, sustainable development, Gölbaşı Specially Protected Area. _, at» »fHTW«!B“HLHJ(*lfl*ICini*«»*”“”****}