Developing pragmatic competence of B level tertiary students in english preparatory classes
Üniversite ingilizce hazırlık sınıfında B düzeyindeki öğrencilerin edimbilimsel yetkinliklerinin geliştirilmesi
- Tez No: 583520
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE ERGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 302
Özet
Bu çalışma Strateji temelli eğitim'in edimbilim yetisine etkisini araştırmak için İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesinde Üniversite Hazırlık Okulunda okuyan 62 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Özellikle, sözeylemlerin kullanımı ve sözeylemlerin modifiye edilmesinde strateji temelli eğitimin etkisi araştırılmıştır ve bu eğitim hakkında öğrenci görüşleri odak grup mülakatları aracılığıyla alınmıştır. Strateji temelli eğitim örtülü ve bariz öğretme tekniklerinin öğrencinin öğrenme özerkliğinin artması ve öğrenme hedeflerine ulaşması için kullanımını anlamına gelir. Uygulama süreci öğrenme stratejisi taksonomisine dayanan aktivitelerin ve Dil Biyografisi kullanımından oluşur. Dil biyografisi öğrencilerin öz-yansıtım ve özdeğerlendirme yapmaları amacıyla kullanılmıştır.Bu araştırma karışık desenli araştırma tiplerinden açıklayıcı araştırma kullanılmıştır çünkü nicel veriler nitel verileri açıklamıştır.Bu çalışmada bir control grup, bir deneysel grup , ön test- son test ve uygulama sürecinden faydanılarak tam-deneysel çalışma kullanılmıştır. Data toplama araçları açık uçlu yazılı sözeylem tamamlama testi, sözlü sözeylem tamamlama testi ve odak grup mülakatıdır. Nicel analizlere göre deneysel grup sözeylemlerin uygunluğu konusunda control gruptan daha iyi performans göstermiştir. Sözeylem modifiye stratejileri, incelik yardımcı fiilleri ve edimbilimsel hataların sayılarının ve sıklıklarının analizi deneysel grubun son-testte daha fazla sözeylem ve incelik yardımcı fiili kullanmış ve daha az sayıda hata yapmıştığını göstermiştir. Odak grup mülakatı sonuçlarına göre öğrenciler strateji temelli eğitim ve dil biyografisi kullanımına karşı olumlu algı geliştirmiştir.
Özet (Çeviri)
This research explores the effect of strategy-based instruction on pragmatic competence of 62 tertiary level students studying at İstanbul Sabahattin Zaim University in İstanbul. To be more specific, (1) the effect of strategy-based instruction on appropriate use of speech acts, (2) awareness about speech act modification strategies, and (3) perceptions of learners about the effectiveness of instruction were examined. Strategy-based instruction involves the integration of explicit or implicit teaching activities to create autonomous learners and achieve the learning goals.To integrate strategy-based instruction and create autonomous learners, experimental group conducted activities adapted by taxonomy of strategies for learning speech acts and used language biography part of European language portfolio. Language Biography was used as a tool to do self-reflection and self-assessment. Among mixed methods study designs, the current research adopts explanatory design as qualitative analysis was conducted to explain quantitative results in detail. The present study employed a true-experimental research design that involves a treatment process, pretest-posttest, an experimental group and a control group. Multiple data collection tools which are open ended written discourse completion test (OWDCT), oral discourse completion test (ODCT) and focus group interview were utilized. Quantitative analysis indicated that experimental group outperformed control group in appropriate use of speech acts. Analysis of numbers and frequencies of modification strategies, modals of politeness, and amount of errors indicated that experimental group exhibited a better performance in producing speech acts. Moreover, analysis of focus group interviews showed that students had positive perceptions about the strategy-based instruction and use of Language Biography.