İBB Atatürk Kitaplığı'nda bulunan BEL_YZ_K.000394 demirbaş numaralı şiir mecmuasının MESTAP (Mecmualarının sistematik tasnifi projesi) dahilinde günümüz harflerine aktarımı ve incelenmesi
The transcribed text of the poem magazine registered as BEL_YZ_K.000394 in İstanbul Municipiality Atatürk Library and the classification according to the systematic classification of the poem magazines (MESTAP)
  1. Tez No: 583521
  2. Yazar: SİNAN DAVULCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHİTTİN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 411
Özet
Osmanlı Dönemi şiir mecmuaları, edebiyat tarihimize çeşitli yönlerden katkılar sunmuştur. Bu eserler aracılığıyla gün yüzüne çıkmamış birçok şair, şiir âlemiyle buluşmuş, çeşitli dönemlerde sevilip okunan şairlerin yeni şiirleri de ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca şiir mecmuaları, antoloji hüviyetleriyle, Osmanlı şiir zevkinin daha iyi anlaşılmasını sağlamış, çeşitli şiir geleneklerinin oluşturulmasında kaynak görevi üstlenmiştir. Osmanlı şiir geleneğinde farklı özleliklere sahip mecmualar oluşturulduğu görülmektedir. Nazım şekli, muhteva ve dil anlayışı gibi çeşitli özelliklere göre sınıflandırılabilecek mecmuaların bir kısmını belli bir zümre veya geleneğe bağlı şairlerin şiirlerini oluşturmaktadır. İncelemiş olduğumuz İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı BEL_YZ_K.000394 Numarada Kayıtlı Şiir Mecmuası Alevi-Bektaşi şiir geleneğine ait şiirleri ihtiva etmesi açısından da önemli bir kaynak niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
Poetry magazines of Ottoman Period contributed much to our literature history. By the help of these works, many unknown poets became recognized and new poems of the popular poets were discovered. Furthermore having been anthologies, poetry magazines helped Ottoman poetic pleasure to be well understood and they became a fundamendal source in the formation of various poem traditions. In Ottoman poetry tradition, it is seen that many poetry magazines having differend characteristics were established. Some of these that can be classified according to their verse, contend and diction were composed of poems of poets who were in a particular group or tradition. The poetry magazine we examine numbered as BEL - YZ - K. 000394 in İBB Atatürk Library is an important poetic source in terms of containing poems that belong to Alevi-Bektashi poetry tradition.