İslâm Hukukunda devlet başkanlığı seçimi
Election of state presindency in iIslâmic Law
- Tez No: 583525
- Danışmanlar: PROF. DR. SAHİP BEROJE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Tarih, Religion, Law, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
“İslâm Hukukunda Devlet Bakanlığı Seçimi”adındaki bu tezimiz bir giriş ve beş bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümü araştırmanın konusu, amacı, önemi, yöntem ve sınırlılıklarından meydana gelmektedir. Araştırmamızın birinci bölümümde devlet başkanlığı ile ilgili konular kavramsal çerçevede ele alınmaktadır.“Seçim”,“bey'at”ve aralarındaki benzer ve farklılıklar da kısa bir şekilde işlenmektedir. İkinci bölümde Hulefâ-i Raşidîn Dönemi'ndeki halifelerin devletin başına geçme usûllerine değinilmektedir. Üçüncü bölümde İslâm hukukunda devlet başkanlığı ile ilgili meseleler, Kur'ân-ı Kerime, Sünnette ve sahâbe uygulamalarına dayandırılarak klasik ve çağdaş hukukçuların görüşleri çerçevesinde işlenmektedir. Bu bölümde devlet başkanının gerekliliği üzerinde durulmakta ve çağdaş siyasî akımların etkisi neticesinde fukahânın bu konudaki farklı görüşleri ve tavırları ele alınmaktadır. Ayrıca bey'atin mahiyeti, meşruîyyeti, hukukî boyutu ve çeşitleriyle beraber şûrânın mahiyeti, hükmü, alanı ve şûrâ heyeti üzerinde ayrıntılı bir şekilde durulmaktadır. Akabinde de devlet başkanının seçim yöntemleri açıklanmaktadır. Dördüncü bölümde gününüzde uygulamakta olan“Başkanlık”,“Yarı Başkanlık”ve“Parlamenter”gibi çağdaş sistemler ve bu sistemlerin seçim yöntemleri ele alınmaktadır. Son bölümde ise İslâm hukuku açısından çağdaş devlet başkanlığı seçimi değerlendirilmektedir. Bununla beraber İslâm'daki seçim usûlleri, çağdaş seçim şekilleriyle mukayese edilmekte ve aralarındaki benzerlik ve farklılıklara değinilerek konu bitirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis called“Presidency Election in Islamic Law”consists of an introduction and five sections. Introduction comprise of subject, aim, method and restrictions of the research. In the first section of our research; related subjects about presidency are discussed in a conceptual framework.“Election”,“bey'at”and the similarities and differences between are shortly mentioned. In the second section; caliphs' methods of the taking control of the state in the time of Hulefâ-i Raşidîn are mentioned. In the third section; issues about presidency in Islamic Law, The Holy Quran are discussed according to Sunna and applications of the companions of Prophet Muhammad with a framework of classical and contemporary lawyers. In this section, the neccessity of presidency is emphasized and in consequence of contemporary political stream; different opinions and manners of the fiqh scholars are discussed. Besides; the nature, legatimacy, legal dimension of bey'at and along with the types; the nature, verdict, field of şûrâ and şûrâ committee are discussed at great length. Immediately afterwards; the methods of presidency election are explained. In the fourth section, contemporary systems applied at the present time such as“Presidential”,“Semi-Presidential”and "Parliamentary and election systems of these systems are discussed. In the final section, contemporary presidency election in terms of Islamic Law is discussed. In the result section, the election methods in Islam and contemporary election methods are compared and the subject is finalized mentioning the similarities and diffrences between.