Maverdi'nin hayatı ve devlet başkanlığı konusundaki görüşleri
- Tez No: 73172
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Mâverdî hicri 5. asırda yaşamış ve İslami ilimler sahasında, özellikle kamu hukuku alanında kıymetli eserler vermiştir. İslam siyasi düşünce tarihi ve kamu hukuku gibi alanlarda çalışma yapan araştırmacıların günümüzde müracaat ettikleri kaynaklar arasında Mâverdî'nin eserleri en başta gelmektedir. Özellikle“el-Ahkâmu's-sultaniyye”adlı eseri bu sahada yazılmış en eski müstakil çalışmalardan olup, ele aldığı mevzular devletin esas teşkilat, hukuk, idare ve mali yapısıyla ilgili ana konulan kapsamaktadır. Mâverdî'nin hayatı, eserleri, yaşadığı devrin siyasi, iktisadi ve kültürel özellikleri dikkate alındığında onun hilafet ile ilgili görüşleri daha iyi anlaşılabilir. Bu çalışmada İslâm kamu hukuku ile ilgili temel bilgiler cümlesinden kamu hukukunun kaynakları, devletin şekli, özellikleri, unsurları ve temel organları ile hak ve hürriyetler konularına temas edilmek suretiyle hilafet konusunun daha iyi anlaşılmasına zemin hazırlandı. Hilafetin gerekliliğini aklın verilerinden kaynaklanan delillerden çok, şer'i nasların verileri ışığında değerlendiren Mâverdî, halifeyi belirleme yöntemi olarak seçim ve önceki adayın ta'yîni şeklinde iki yol kabul eder. Mâverdî halifeyi belirleme konusunda, gerek halife adayında, gerekse halifeyi seçecek olanlarda birtakım şartlar ileri koşar. Ayrıca halifenin hak ve görevlerini, halifelik süresini ve idari işlerde görevlendirme yetkisini ele alarak görüşlerini sıralar. vı ı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Mâverdi lived at the fifth century of the Hegira. He had especially written the worthy books on the fields that are public and administration law of İslam. Today Maverdi's books are very popular among scholacs that has been stuolled on the politic thoughts of İslam and the public law of İslam. Mâverdi had importantly impelanted law, administation and economic structure of government in his bod“el-Ahkamu's-Sultaniye”. Maverdi's aspects on the works of religion and World had founded in this book. According to Mâverdi the Caliphate had based on the beliefs of Morlem. So that they had believed that the works of veligion and world had based on the principles of the Quran. vni