Bazı dizi ve fonksiyon uzayları üzerindeki çarpımsal operatörler
Multiplication operators on some sequence and function spaces
  1. Tez No: 583526
  2. Yazar: MEHMET TAHA ÜNSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN KAMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde konunun tarihi geçmişi verilmiştir. İkinci bölümde,temel tanımlar ve teoremler ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, c 0 , c ve lp (1 ≤ p < ∞) dizi uzayları arasındaki çarpımsal operatörler ele alınıp ve bu operatörlerin bazı özellikleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde, Cesàro dizi uzayındaki sınırlı, kompakt, terslenebilir ve Fredholm çarpımsal op- eratörlerin karakterizasyonları incelenmiştir. Beşinci bölümde Orlicz uzayındaki terslenebilir, kompakt ve Fredholm çarpımsal operatörlerin karek- terizasyonları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study prepared as a graduate thesis covers five chapters. In the first chapter, the history of the subject is given. In the second chapter, basic definitions and theorems are given. In the third chapter, multiplication operators between the sapaces c 0 , c and lp (1 ≤ p < ∞) are considered and some property of these operators are examined. In the fourth chapter, the characterizations of bounded, compact, invertible and Fredholm multiplication operators in Cesàro space were performed. In the fifth chapter, the characterizations of compact, invertible and Fredholm multiplication operators in Orlicz space were performed.