Effects of polystyrene nanoparticles on soil microbiota
Polystyrin nanopartikülünün toprak mikrobiyotasına etkisi
- Tez No: 583524
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİHAN TUNÇ, PROF. DR. CHRİSTOPH EMMERLING
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Nanoplastik üretiminin artması ve mikro plastiklerin daha küçük parçacıklara parçalanması, toprak gibi doğal ortamlarda makul ve net olmayan bir tehlike oluşturmaktadır. Bu çalışmada, polistiren nanopartiküllerinin (PS NP) toprak mikroorganizmalarının aktivitesine ve biyokütlesine etkileri araştırılmıştır. Toprak örnekleri, çevresel olarak ilgili konsantrasyonlarda sırasıyla, 0 (kontrol), 10, 100 ve 1000 µg PS NP kg-1 kuru toprak ile karıştırılmıştır. Ekotoksikolojik etkiler, inkübasyon sürecinin 1, 14 ve 28 günlerinde değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, inkübasyon süresince PSNP-100 ve PSNP-1000 uygulamalarında mikrobiyal biyokütlede önemli bir düşüş gözlenmiştir. Ayrıca, dehidrojenaz ve N- (lösin-aminopeptidaz), P- (alkalin-fosfataz) ve C- (β-glukosidaz ve sellobiohidrolaz) döngülerinde yer alan enzimlerin aktiviteleri 28. günde önemli ölçüde azalmıştır. Bu sonuçlar, PS NP'lerin toprak mikrobiyota ve enzimleri üzerinde geniş ve zararlı bir etkisi olduğunu düşündürmektedir. İnkübasyon dönemi boyunca artan PS NP uygulaması ile bazal solunum ve metabolik oran artmıştır. MBC'deki düşüş ile birleştiğinde, bu bulgu PS NP'lerin, enerjiyi büyüme ve üremeden hasar onarmaya yönlendirerek substrat kullanım verimliliğini düşüren toprak mikroorganizmaları üzerindeki zararlı etkilerini açıkça göstermektedir. Bu çalışma ile PS NP'lerin topraktaki potansiyel antimikrobiyal aktivitesi ilk kez gösterilmiştir ve çalışmanın sonuçları toprakta PS NP'lerin çevresel risk değerlendirmesinde önemli bir kaynak olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The increasing production of nanoplastic and the fragmentation of microplastics into smaller particles pause a plausible yet unclear hazard in the natural environment, such as soil. In this research the effects of polystyrene nanoparticles (PS NPs) on the activity and biomass of soil microbes were investigated. Soil samples were spiked with environmentally relevant concentrations of 0 (control), 10, 100 and 1000 µg PS NPs kg-1 dry soil, respectively. Ecotoxicological effects were assessed at 1, 14, and 28 days of the incubation periods. The results showed a significant decrease in MBC in the PSNP-100 and PSNP-1000 treatments throughout the incubation period. Moreover, dehydrogenase activity and activities of enzymes involved in N-(leucine-aminopeptidase), P-(alkaline-phosphatase) and C-(β-glucosidase and cellobiohydrolase) cycles in the soil were significantly reduced at day 28 suggesting a broad and detrimental impact of PS NPs on soil microbiota and enzymes. Basal respiration and metabolic quotient increased with increasing PS NP application throughout the incubation period, this, coupled with decrease in MBC clearly indicate detrimental effects of PS NPs on soil microbes that possibly by diverted energy use from growth and reproduction to damage repair. The findings demonstrated for the first time the potential antimicrobial activity of PS NPs in soil, and this may serve as an important resource in environmental risk assessment of PS NPs in the soil environment.