Bolu Kenti açık ve yeşil alan sisteminin saptanması ve peyzaj mimarlığı açısından değerlendirilmesi
  1. Tez No: 58353
  2. Yazar: SEMA UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜKERREM ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BOLÜ KENTİ AÇIK VE YEŞİL ALAN SİSTEMİNİN SAPTANMASI VE PEYZAJ MİMARLI?I AÇISINDAN DE?ERLENDİRİLMESİ Sema UYSAL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Mükerrem ARSLAN 1997, Sayfa: 89 Jüri: Prof.Dr.Mükerrem ARSLAN Prof Dr. Kamuran GÜÇLÜ Doç. Dr. Oğuz YILMAZ Bu çalışma Bolu Kenti' nin açık ve yeşil alan sisteminin saptanması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Uygarlık ve teknolojideki hızlı gelişmeler ve aşırı nüfus artışı çağdaş toplumlarda açık ve yeşil alan konularına özel bir yer verilmesini gerekli ve zorunlu düzeye getirmiştir. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de kentlerin yeterli bir açık ve yeşil alan sistemine sahip olmaları çok önemlidir. Bu çalışma sırasında Bolu' nun bugünkü fiziksel yapısı ve imar planları incelenmiş, kentle ilgili haritalar, arşive dayalı dokümanlar ve yayınlar değerlendirilmiştir Araştırma sonunda Bolu Kenti 'nin açık ve yeşil alan sistemini makro düzeyde belirleyen bir çalışma ortaya konmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Bolu Kenti, Açık Yeşil Alan, Yeşil Kuşak, Yeşil Kama, Yeşil Örgün, Kent Planlama
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT Master Thesis DETERMINE ON OPEN AND GREEN AREA SYSTEM OF BOLÜ AND ITS EVALUATION FROM THE STANDPOINT OF LANDSCAPE ARCHITECTURE Sema UYSAL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor: Prof.Dr.Mükerrem ARSLAN 1997, Page: 89 Jury: Prof.Dr.Mükerrem ARSLAN Prof. Dr. Kamuran GÜÇLÜ Assoc. Prof.Dr.Oğuz YILMAZ The purpose of this research is to determine the system which contain open and green area in Bolu City. Rapid development in technology and civilization and excessive increasing in population cause very important research about open and green area in modern community. It is very important cities have enough open and green area sistem in our country like in the world. During the research Bolu City's physical structure and improvement plans have examined and city's maps, documentaries and publication have utilized. As a result conculation of the research put forord a map which contain Bolu City's open and green area system in makro level determine. KEY WORDS : Bolu, Open Green Area System, Green Belt, Green Wedge, Green Network, City Planning