Orthotomicus erosus ile predatörleri Thanasimus formicarius ve Temnochila caerulea'nın popülasyon yoğunluklarının feromon tuzakları ile belirlenmesi
Determination of the popülation density of Orthotomicus erosus and the predators Thanasimus formicarius and Temnochila caerulea with pheromone traps
- Tez No: 583538
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAFES YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma 2018 yılında Mersin Orman İşletme Müdürlüğü (MOİM) ormanlarında Orthotomicus erosus (Wollaston, 1857) (Coleoptera, Curculionidae, Scolytinae) ile predatörleri Thanasimus formicarius (Linnaeus, 1758) (Coleoptera, Cleridae) ve Temnochila caerulea (Olivier, 1790) (Coleoptera, Trogositidae)'nın popülasyon yoğunluklarının tespit edilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında 56 adet feromon tuzağı tesis edilmiştir. Feromon tuzakları özellikle Orthotomicus erosus (Woll.)'un bol miktarda bulunabileceği aynı yıl içinde kesim yapılan sahalara, birkaç yıl içinde kesim yapılmış sahalara, orman içi istif yerlerine, orman depolarına, kırık, devrik ve dikili kuru ağaç bulunan sahalara yerleştirilmiştir. Tuzaklar 7-15 günde bir kontrol edilerek predatör veya zararsız türler doğaya geri bırakılmıştır. Tesis edilen feromon tuzakları ile ortalama 71.307 adet, toplamda 3.993.209 adet Orthotomicus erosus (Woll.), ortalama 21,9 adet, toplam 1.227 adet Thanasimus formicarius (L.) ve ortalama 33,4 adet, toplam 1.871 adet Temnochila caerulea (Oliv.) ergini yakalanmıştır. Bu çalışma ile bu böceklerin MOİM ormanlarında bol miktarda bulunduğu tespit edilmiştir. Orthotomicus erosus (Woll.)'un yılda 2-4 generasyon verdiği, uçuş dönemlerinin nisan-ağustos ayları arasında gerçekleştiği ve uçuş dönemlerinin özellikle nisan, mayıs ve haziran aylarında iç içe geçtiği tespit edilmiştir. Thanasimus formicarius (L.)'un yoğun uçuş döneminin nisan ve mayıs aylarında gerçekleştiği, Temnochila caerulea (Oliv.)'nın nisan ayından eylül ayına kadar uçtuğu tespit edilmiştir. Böceklerin popülasyon yoğunluklarının önceden bilinmesinin avantajlarından bahsedilerek, önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in 2018 to determine the population density of Orthotomicus erosus (Wollaston, 1857) (Coleoptera, Curculionidae, Scolytinae) and the predators Thanasimus formicarius (Linnaeus, 1758) (Coleoptera, Cleridae) and Temnochila caerulea (Olivier, 1790) (Coleoptera, Trogositidae) in the forest of Mersin Forest Management Directorate (MOİM). In this study, 56 pheromone traps were established. Pheromone traps have been placed in areas where the trees were cut within the year or a few years earlier, forest depots and areas with broken and fallen dry trees in which Orthotomicus erosus (Woll.) can be found in abundance. Traps were checked in every 7 or 15 days and predator or harmless species were released back to nature. In each trap, 71,307 avarage, and total of 3,993,209 Orthotomicus erosus (Woll.), 21.9 avarage, and total of 1,227 Thanasimus formicarius (L.), and 33.4 avarage, total of 1,871 Temnochila caerulea (Oliv.) were caught. In this study, it was determined that these insects were abundant in the forests of Mersin Directorate of Forestry. It was found that Orthotomicus erosus (Woll.) have 2-4 generations a year, flight periods occurred in April to August and the flight periods intertwined especially in April, May and June. The general flight period of Thanasimus formicarius (L.) took place in April and May. Temnochila caerulea (Oliv.) was found to fly from April to September. Benefits of predicting the population density of insects beforehand have been mentioned and suggestions have been made.