Üstbiliş stratejilerine dayalı dinleme etkinliklerinin ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin dinlediğini anlama becerilerine etkisi
Impact of the metacognitive strategies instruction on listening comprehension skills of fourth grade students in primary school
- Tez No: 583539
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR GİRMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmanın amacı üstbiliş stratejilerine dayalı süreç temelli dinleme etkinliklerinin ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin dinlediğini anlama becerisine, dinlemeye yönelik tutumlarına olan etkisinin ve etkinliklere yönelik deney grubu öğrencilerinin görüşlerinin belirlenmesidir. Araştırmada karma araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda ön test ve son teste dayalı yarı deneysel desen kullanılmış, nicel veriler nitel verilerle desteklenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Eskişehir il merkezinde bulunan bir ilkokulda öğrenim gören 49 dördüncü sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Deney grubunda üstbiliş stratejilerine dayalı dinleme etkinlikleri uygulanırken kontrol grubunda sınıf öğretmeninin her zaman uyguladığı etkinlikler gerçekleştirilmiştir. Uygulama toplamda altı hafta sürmüştür. Deney ve kontrol grubuna uygulama öncesi ve sonrasında ön test ve son test“Dinlediğini Anlama Testi”ve“Dinlemeye Yönelik Tutum Ölçeği”uygulamıştır. Deney grubu öğrencilerinin süreç sonunda görüşünü belirlemek için öğrencilerle yarı yapılandırılmış görüşme gerçekleştirilmiştir. Nicel verilerin analizinde SPPS paket programından yararlanılmış, nitel verilerin analizinde ise betimsel analiz kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öğrencilerin“Dinlediğini Anlama Testi”ve“Dinlemeye Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılarak gerçekleştirilen son testten aldıkları başarı puanları arasında deney grubu lehine anlamlı bir farklılık vardır. Deney grubu öğrencileriyle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeden elde edilen veriler doğrultusunda öğrencilerin üstbiliş stratejilerine dayalı dinleme etkinliklerine yönelik tutumlarının olumlu yönde olduğu belirlenmiştir. Bu bulgular doğrultusunda üstbiliş stratejilerine dayalı dinleme etkinliklerinin öğrencilerin dinlediği anlama becerisini geliştirdiği ve dinlemeye yönelik tutumlarını olumlu yönde etkilediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of process-based listening activities based on metacognitive strategies on primary school fourth grade students' listening comprehension skills and attitudes towards listening. In addition, the experimental group of students to determine their views on the process. In the study, mixed method which both quantitative and qualitative research methods are used. The quasi-experimental design based on pre-test and post-test was used in the quantitative dimension of the study and the quantitative data were supported with qualitative data. The study group of research consists of 49 fourth grade students in a primary school located in the city center of Eskişehir. In the experimental group, while listening activities based on process based metacognition strategies were applied, activities were performed in the control group in according to Turkish Teaching Curriculum. Implementation process of the study was carried out for a total of 6 weeks, for two hours per week. In the experimental and control groups,“Listening Comprehension Test”and“Attitude Scale for Listening”were carried out before and after the application. The interview form was applied to determine the opinion of the experimental group students. SPSS program was used to analyze the quantitative data, descriptive analysis was used in the analysis of qualitative data. The end of the research, there is a significant difference between the test scores obtained from the test and the scale in favor of the experimental group. Students' attitudes towards the process are positive. According to these findings, it can be said that listening activities based on metacognition strategies have a positive effect on listening comprehension and attitude towards listening.