Üniversite öğrencilerinin çeşitli kaynaklardan aldıkları evlilik mesajları ve evliliğe ilişkin tutumları
Various sources of received marital messages and attitudes toward marriage of university students
  1. Tez No: 583537
  2. Yazar: EKREM SEDAT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ BİLGE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu araştırmanın amacı; üniversite öğrencilerinin çeşitli kaynaklardan aldığı evlilik mesajları ve evlilik tutumlarını incelemektir. Bunun için araştırmada öğrencilerin çeşitli kaynaklardan aldığı evlilik mesajlarını ölçen bir araç geliştirilmiştir. Araştırmada karma desen kullanılmıştır. Araştırmaya katılanlar, Ankara'da bir devlet üniversitesinde öğrenimine devam eden öğrencilerdir. Araştırmanın nitel bölümünde iki odak grup görüşmesi ve sekiz bireysel görüşme gerçekleştirilmiştir. Görüşme kayıtları yazıya çevrilerek nitel analize tabi tutulmuş, temalar oluşturulmuştur. Buna göre evlilik mesajları; aile, arkadaşlar, kitle iletişim araçları ve diğer kurumlar şeklinde dört kaynaktan alınmaktadır. Evlilik Mesajları Ölçeği hazırlanarak geçerlilik ve güvenilirlik çalışmaları yapılmıştır. Araştırmanın nicel bölümüne 654'ü kadın ve 359'u erkek olmak üzere toplam 1013 daha önce evlenmemiş üniversite öğrencisi katılmıştır. Veri toplamak için İnönü Evlilik Tutum Ölçeği, Evlilik Mesajları Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde ilişkisiz örneklemler t testi ve tek yönlü varyans analizinden (ANOVA) yararlanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre aile, arkadaşlar, kitle iletişim araçları, diğer organizasyon kaynakları ile bu kaynakların hepsinden alınan genel evlilik mesajlarının puanları üst düzeyde olumlu olan üniversite öğrencilerinin evlilik tutumlarının daha olumlu olduğu görülmüştür. Araştırmada incelenen cinsiyet ve anne babanın evliliğinin algılanma durumuna göre kaynaklar arasında farklılık olmakla birlikte alınan evlilik mesajlarının istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılaştığı belirlenmiştir. Evlilik mesajlarının romantik ilişki durumu ve anne babanın evlenme şekline göre ise istatistiksel olarak anlamlı derecede farklılaşmadığı saptanmıştır. Araştırma bulguları tartışılarak araştırmacılara, psikolojik danışmanlara ve politika yapıcılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study to examine the messages university students receive from various sources and university students' attitudes towards marriage. For this, a scale to measure the messages students received from various sources was developed. A mixed method was used in the study. Participants of the study are students at university in Ankara. In the qualitative part of the study, two focus group and eight individual interviews were conducted. Records were transcribed, analyzed qualitatively; themes were formed. Marriage messages are received from four sources, namely, family, friends, social media, and other institutions. The Marriage Messages Scale was prepared. In the quantitative part of the study, 1013 unmarried university students participated. In order to collect data, Inonu Marriage Attitude Scale, Marriage Messages Scale, and Personal Information Form were used. Independent samplings t test and one-way analysis of variance (ANOVA) were utilized in the analysis of data. In the study, it was seen that university students who have high-level positive score from the totality of the sources such as family, friends, social media, other institutions sources have a more positive attitude towards marriage. Although there are differences among sources according to what this study examines, namely, gender, the way one's parents perceive marriage, the there is difference that is statistically meaningful in marriage messages. Moreover, it was found that there is no statistically significant difference in marriage messages according to being in romantic relationship, and the way one's parents got married. Findings of the study were discussed, suggestions were made.