Acil servis hasta memnuniyet ölçeği'nin (Brief emergency department patient satisfaction scale) Türkçe geçerlilik ve güvenilirlik çalışması
Validity and reliability of the emergency department patient satisfaction scale in Turkish
- Tez No: 583541
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırma, Acil Servis Hasta Memnuniyet Ölçeği'nin (Brief Emergency Department Patient Satisfaction Scale) Türkçe geçerlilik ve güvenilirliğini belirlemek amacı ile metadolojik olarak gerçekleştirildi. Araştırma, 15 Temmuz- 15 Eylül 2018 tarihleri arasında Gaziantep ilinde bulunan Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin acil servisinde yapıldı. Araştırmanın evrenini, bu tarihler arasında acil servise başvuran yeşil ve sarı alanda tedavi gören hastalar oluşturdu. Araştırmanın örneklemini araştırmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden ve araştırmaya alınma kriterlerini sağlayan 400 hasta oluşturdu. Araştırmada veriler araştırmacılar tarafından oluşturulan“Tanımlayıcı Özellikler Formu”ve Mohammad ve Maryam Atari (2015) tarafından geliştirilen“Acil Servis Hasta Memnuniyet Ölçeği (Brief Emergency Department Patient Satisfaction Scale)”ile yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak toplandı. Verilerin analizinde SPSS 21.0 ve AMOS 24.0 paket programları kullanıldı. Ölçeğin geçerliliğini belirlemek için dil ve kapsam geçerliliği yapıldı. Ölçekteki maddelerin kapsam geçerlilik indeksleri (KGİ) 0.85-1.0 arasında değiştiği görüldü. Ölçeğin açıklayıcı faktör analizi sonucuna göre ölçekten bazı maddeler çıkarıldı ve yeni alt boyut oluşturuldu. Böylece ölçek 18 maddeden ve 5 alt boyuttan oluştu. Ölçek maddelerinin faktör yükleri 0.642-0.986 arasında olup uygun aralıkta olduğu saptandı. Doğrulayıcı faktör analizinde uyum iyiliği değerleri istendik düzeyde bulundu (CMIN/DF: 2.950, RMSEA: 0.070, NNFI: 0.967, NFI: 0.961, CFI: 0.974, RMR. 0.035, GFI: 0.910, AGFI: 0.876). Ölçeğin zamana karşı değişmezliğini belirlemek için test tekrar test yöntemi kullanıldı. Ölçeğin Cronbach alfa güvenilirlik katsayısının 0.940 olduğu, madde toplam puan korelasyonlarının 0.577- 0.832 arasında olduğu belirlendi (p< 0.05). Hastaların tanımlayıcı özelliklerini belirlemek amacı ortalama, standart sapma, yüzde ve sayı kullanıldı. Sonuç olarak, Acil Servis Hasta Memnuniyet Ölçeği'nin Türkçe versiyonunun geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine the reliability and validity of Brief Emergency Department Patient Satisfaction Scale in Turkish. This study was conducted at the emergency department of Dr. Ersin Arslan Training and Research Hospital in Gaziantep Province between July 15th and September 15th, 2018. The population of the study consisted of patients who were admitted to the emergency department and treated in the green area and yellow area. 400 patients who accepted to participate in the study voluntarily and met the criteria of the study formed the sample of the study. The data were collected using face-to-face interview method with two forms the demographic form and the Emergency Room Patient Satisfaction Scale developed by Mohammad Atari and Maryam Atari (2015). SPSS 21.0 and AMOS 24.0 software were used for data analysis. Language and content validity was performed to determine the validity of the scale. Content validity index (CVI) of the items in the scale were determined to between 0.85-1.0. As a result of the explanatory factor analysis of the scale, a sub-dimension was removed from the scale and another sub-dimension was created. Thus, the scale consisted of 18 items and 5 sub-dimensions. The factor loadings of the scale items were between 0.642-0.986 and it was found to be in the appropriate range. In the confirmatory factor analysis of the final shape of the scale, goodness of fit values were found to be desired (CMIN/DF: 2.950, RMSEA: 0.070, NNFI: 0.967, NFI: 0.961, CFI: 0.974, RMR. 0.035, GFI: 0.910, AGFI: 0.876). Test-retest method was used to determine the invariance of the scale over time. The Cronbach alpha coefficient of the scale was 0.940, and the item total score correlations were between 0.577 and 0.832 (p< 0.05). Mean, standard deviation, percentage and number were used to determine the descriptive characteristics of the patients. In conclusion, it was concluded that the Turkish version of the Emergency Department Patient Satisfaction Scale was a valid and reliable measurement tool.