Türkiye'de 1980 yılı sonrası yaşanan ekonomik krizler ve Türk siyasal karar birimlerinin bu krizlerle mücadele politikaları
The economic crises experienced in Turkey after 1980 and counter policies of Turkish political decision units with these crises
  1. Tez No: 583540
  2. Yazar: GÜLİSTAN KABA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HALİS ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Kriz; beklenmedik bir anda ortaya çıkan, ortaya çıktığı yerin mevcut durumunu değiştiren ve beklenmedik bir anda ortaya çıktığı için de müdahale etmekte genellikle geç kalınan şiddetli dalgalanmalar durumudur. Günümüzde ekonomik krizler, sadece ortaya çıktıkları ekonomilerde yıkıcı olmazlar. Küreselleşme olgusu nedeniyle entegre olan dünya piyasalarındaki tüm ülkeler, herhangi bir ekonomide baş gösteren krizden etkilenebilirler. Bu tarz küresel krizler özellikle az gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerin makroekonomik değişkenlerini genellikle olumsuz etkilerler. 1980 yılı sonrasında Türkiye ekonomisinde yapılan devrim niteliğindeki Liberalizme yönelik reformlar ve 1990'lı yıllarda hızlanan küreselleşme akımları ekonominin yeniden canlanmasına yardımcı olmuştur. Liberalizm ve küreselleşme ile beraber canlanan ekonomi, belli bir süre sonra yerini olumsuz değişkenlere bırakmıştır. Bu durum, Türkiye ekonomisinin radikal değişim ve dönüşümlerin uygulanmasında yetersiz kalmasından kaynaklanmaktadır. Bu çalışmamızda Türkiye ekonomisinde 1980 yılından sonra yaşanan ekonomik krizleri, bu krizlerin yıkıcı etkilerini, bu krizlerle mücadelede alınan kararları ve bu mücadele politikalarının ekonomi üzerindeki etkilerini inceleyeceğiz. Anahtar Kelimeler Kriz, Ekonomik Kriz, Türkiye Ekonomisi, İstikrar Politikaları, Küreselleşme.
Özet (Çeviri)
Crisis; It is a state of severe fluctuations that occurs unexpectedly, changes the current state of the place where it arises, and is often too late to intervene because it occurs unexpectedly. Today, economic crises are not only disruptive in the economies they arise. Due to the phenomenon of globalization, all countries in the integrated world markets can be affected by the crisis that materialises in any economy. Such global crises often have a negative impact on macroeconomic variables and these negative effects particularly take place in the economies' underdeveloped or developing countries. Revolutionary reforms that are implemented on the way of liberalism after 1980 and the accelerated globalization currents in 1990's helped to revive the economy. The economy, which was revived with liberalism and globalization, was replaced by negative variables after a certain period of time. This situation stems from the cause of inadequacy is due to the inadequacy of Turkey's economy for implementing radical changes and transformations. In this study we will examine the economic crises that have experienced in Turkey's economy after 1980, devastating effects of these crises, decisions which are taken to tackle them and impacts of those verdicts on economy. Keywords Crisis, Economic Crisis, Economy of Turkey, Stabilization Policies, Globalization.