Hemşirelik öğrencilerinin çocukluk çağı travmaları ile öfke ve öfke ifade tarzlarının incelenmesi
Investigation of nursing students' anger and anger expression styles with childhood traumas
- Tez No: 583542
- Danışmanlar: DOÇ. HATİCE TAMBAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplum Ruh Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çocukluk çağında travma yaşamak yetişkinlikte suça yönelen davranışlara, duygusal bozukluklara, kişiler arası ilişkilerde uyum problemlerine, antisosyal kişilik davranışlarına, öfkeye, saldırganlığa ve çocuklarına yönelik istismar edici davranışlara sebep olmaktadır. Bu araştırma hemşirelik öğrencilerinin çocukluk çağı travmaları ile öfke ve öfke ifade tarzlarını incelemek amacıyla yapılan kesitsel bir araştırmadır. Araştırma Hatay İli Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi'ne bağlı Sağlık Yüksekokulu'nda öğrenim gören 381 öğrenciden örneklem seçimine gidilmeden gönüllü katılmayı kabul eden 344 öğrenci üzerinde 1 Mart 2016-30 Mayıs 2016 tarihleri arasında yapılmıştır. Veri toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (ÇÇTÖ) ile Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği (SÖÖTÖ) kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Student t testi, Mann Whitney U testi, One Way Anova, LSD çoklu karşılaştırma testleri, Kruskal Wallis ve Dunn çoklu karşılaştırma testleri uygulanmıştır. ÇÇTÖ toplam puan ortalaması 35,02±9,85 olarak saptanmıştır. SÖÖTÖ toplam puan ortalaması 77,13±12,12 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Investıgatıon Of Nursıng Students' Anger and Anger Expressıon Styles Wıth Chıldhood Traumas Trauma from childhood causes behaviours that turn into crime in adulthood, emotional disorders, inconsistency in interpersonal relationships, anti-social behaviours, anger, agression and abusive behaviors towards their children. This research is a cross-sectional research that aims to investigate nursing students anger and anger expression styles. Research was conducted between 1 March 2016 and 30 May 2016 on 344 students that accept to participate as volunteers without attending sample selection among 381 students that study at Faculty of Health Sciences which is connected to Hatay Mustafa Kemal University in Hatay. While collecting data, Personal Information Form, Childhood Traumas Scale (CTS) and Scale of the Trait Anger- Anger State Trait were used. In the evaluation of the data Student T Test, Mann Whitney U Test, One Way Anova, LSD Multiple Comparision Tests, Kruskal Wallis and Dunn Multiple Comparision Tests were applied. Total score average of CTS was determined as 35,02±9,85. Total score average of CAAES was determined as 77,13±12,12.