Dilencilik-dindarlık ilişkisi üzerine bir araştırma:Bitlis/ Tatvan örneği
A study on the relationship between begging and religiousness:Bitlis/Tatvan example
  1. Tez No: 583549
  2. Yazar: BURHAN YAĞŞİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUVAT PARİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Dilencilik, insanlık tarihinin devam edegelen en büyük problemlerinden birisi olmuştur. Yüzyıllar boyu neredeyse tüm devletlerin ve hükümetlerin gündemini işgal eden bu sorun, günümüzde de farklı şekillerde devam etmektedir. Toplumsal bir sorun olan dilencilikle etkin bir şekilde mücadele edilmek isteniyorsa öncelikle dilenciliği oluşturan ve devamlılığını sağlayan dinamikler iyi analiz edilmelidir. Bu dinamikler kapsamlı bir şekilde tahlil edilmeden, doğru teşhisler konulmadan, uygulanmak istenen tüm sosyal politikalar eksik kalacaktır. Yapılan saha çalışmasında sosyolojik olarak mevcut problemin süreğenliğinin en büyük nedenlerinden biri olan dindarlık kavramı ele alınmıştır. Buradan yola çıkılarak dindarlık olgusuyla dilencilik olgusu ayrı ayrı incelenmiştir. Daha sonra dilenciliğin hinterlandı durumunda olan dindarlığın; dilencilik ile ilişkisi üzerinde durulmuştur. Hali hazırda ortaya konan araştırmadaki temel amaç, kronik hale gelmiş dilencilik sorunsalı ile onu besleyen dindarlık arasındaki bağı ortaya koymak, böylece bu soruna farklı bir açıdan yaklaşarak çözüme katkıda bulunmaktır. Araştırmanın evreni Bitlis'in Tatvan ilçesidir. Örneklem; tesadüfi yollarla farklı meslek gruplarından seçilmiş kendisini dindar olarak tanımlayan 10 kadın ve 10 erkek katılımcıyı kapsamaktadır. Bu katılımcılarla yarı yapılandırılmış mülakat tekniğiyle çalışma yapılmıştır. Yapılan çalışmada dilencilik probleminin devam etmesindeki en önemli faktörlerden birinin din olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca araştırmada katılımcıların büyük çoğunluğunun dilenme davranışından rahatsız olduğu, ancak gerek dini gerekse vicdani kaygılarla dilenciye para vermeyi sürdürdüğü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Begging has been one of the biggest problems in human history. This problem, which has occupied the agenda of almost all states and governments for centuries, continues in different ways today. In order to struggle with begging effectively, which is a social problem, first of all, the dynamics that make up begging and ensure their continuity should be analyzed well. Without analysis of these dynamics comprehensively and accurate diagnoses, all social policies that will be implemented will remain incomplete. In the field study, the concept of religiousness, which is one of the biggest causes of the continuity of the sociological problem, was discussed. From this point of view, the phenomenon of piety and begging were examined separately. Then the relation of begging with piety which is the hinterland of begging was emphasized. The main purpose of the current study is to reveal the link between the chronic begging problem and the religiousness that feeds it, thus contributing to the solution by approaching it from a different perspective. The population of the research is Tatvan district of Bitlis. Sample; The study included 10 women and 10 men who were randomly selected from different professional groups and identified themselves as religious. A semi-structured interview technique was used with these participants. In the study, one of the most important factors in the continuation of begging problem was found to be religion. In addition, the study found that the majority of the participants were disturbed by the begging behavior, but continued to give money to the beggar with both religious and conscientious concerns.