Design of unmmanned aerial vehicle and gorund terminal
İnsansız hava aracı ve yer istasyonu tasarımı
  1. Tez No: 583548
  2. Yazar: ENES ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL GÜZELBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uçak Mühendisliği, Aircraft Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Bilimi ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tezin amacı, tam otonom insansız hava aracı tasarımı ve imalatını gerçekteştirmektir. Hava aracının yaklaşık kapasitesine göre yapılan matematiksel hesaplamalar neticesinde en uygun aviyonik ve itki elemanları seçildi. Kullanılmasına karar verilen elemanlara göre CATIA V5 de hava aracının tasarımı yapıldı. Prototip çalışmanın imalatı 3D baskı yöntemiyle yapıldı. Revizyon çalışmalarının ardından integrasyon için elektronik ekipmanlar alt montaj seviyesine hazırlandı. System, kullanılan uçuş kontrolcüsünün talimatnamesi doğrultusunda monte edildi. Kullanılan uçuş kontrolcüsü APM talimatnamesine göre, hava aracına gerekli short testleri ve yazılım yüklemeleri tamamlandı. Yer testleri ve hava testleri başarı ile sonuçlandırıldı. Hava aracının faydalı yük hariç uçuş testlerinin başarı ile sonuçlanmasından sonra, kamera ve roket sistemleri eklendi. Otonom uçuş için gerekli olan uçuş öncesi planı hazırlandı. Uçuş planı hava aracına aktarıldı. Verilen görev süresince alınan görüntüler ve roket çalışmaları incelendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to design and manufacture a full autonomous unmanned aerial vehicle. Previous studies have been examined, according to the needs of the type of air-vehicle was determined. The most suitable avionics and propulsion elements were chosen as a result of the mathematical calculations based on the approximate capacity of the air-vehicle. The design of the air-vehicle was performed in CATIA V5 according to the elements decided to be used. Production of prototype work was done by 3D printing method. After the revision works, electronic equipment for integration was prepared to the level of sub-assembly. The system was mounted in accordance with the complete designation of the flight controller used. According to the flight controller APM instructions, the required short tests and software downloads to the air-vehicle have been completed. Ground tests and flight tests were completed successfully. Camera and rocket systems were added after the successful flight of the air-vehicle except for the payload. Pre-flight plan required for autonomous flight was prepared. Flight plan was transferred to the air-vehicle flight controller. Images and rocket studies were examined during the given task.