Assessing English listening and speaking skills of the 2nd and 3rd grade students at primary level: Processes, challenges and needs.
İlkokul 2. ve 3. sınıf öğrencilerinin ingilizce dinleme ve konuşma becerilerinin ölçme-değerlendirmesi: Süreçler, zorluklar ve ihtiyaçlar
- Tez No: 583557
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAVAŞ YEŞİLYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Amaç: Bu çalışma, ilkokul 2. ve 3. sınıf öğrencilerinin İngilizce dinleme ve konuşma becerilerinin ölçme-değerlendirme sürecini İngilizce öğretmenlerinin deneyimleriyle incelemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, İngilizce öğretmenlerinin ölçme-değerlendirme sürecini nasıl yönettiklerini, ölçme-değerlendirme uygulamaları sırasında karşılaştıkları zorlukları ve bu sürecin iyileştirilmesine yönelik ihtiyaçları belirlemeyi amaçlamaktadır. Yöntem: Bu çalışmada, nitel araştırma modelinde durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırma verileri yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Görüşme formu, 5 bölümden oluşmakta ve 29 soru içermektedir. Araştırmacı, aynı zamanda nitel araştırma yöntemleri kapsamında doküman analizi yapmıştır. Katılımcıların seçiminde amaçlı örneklem yöntemi kullanılmıştır. Görüşme soruları ise, Erzincan il merkezinde görevli 2. ve 3.sınıf öğrencilerine İngilizce eğitimi veren öğretmenlere yöneltilmiştir. Veri analizi için QSR NVivo Pro12 kullanılmıştır. Bulgular: Bulgular, İngilizce öğretmenlerinin, 2. ve 3. sınıf öğrencilerinin İngilizce iletişim becerilerinin ölçme-değerlendirmesinin öneminin farkında olduklarını ve bu öğrencilerin karakteristik özelliklerinden dolayı süreç değerlendirmeye yönelik yöntemleri desteklediklerini göstermiştir. Bulgular ayrıca, İngilizce öğretmenlerinin öğretim sürecinde müfredata uydukları, lakin önerilen değerlendirme yöntemlerinin tamamından özellikle alternatif ölçme-değerlendirme yöntemlerinden faydalanmadıklarını ve bu süreçte zorluklarla karşılaştıklarını göstermiştir. Sonuç: Araştırma sonuçları, 2. ve 3.sınıf öğrencilerinin İngilizce dil becerilerinin ölçme-değerlendirmesinde etkililik ve verimliliğin arttırılması için İngilizce öğretmenlerinin açık ve anlaşılır bir dil ölçme-değerlendirmesi klavuzu, hizmet-içi eğitim, ek öğretim ve ölçme-değerlendirme kaynakları, teknolojik olanaklar, ders saatleri ve yabancı dil eğitim programı gibi birçok konuda ihtiyaçlarının olduğunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aimed to investigate language assessment of primary school 2nd and 3rd grade students' English listening and speaking skills through the experiences of EFL teachers of young learners. The study also sought to find out how EFL teachers manage language assessment of young learners and what challenges they encounter during assessment practices, and their needs for the improvement of language assessment of YLLs. Method: In the current study, a qualitative case study approach was employed. The data was collected through semi-structured interviews. The interview form included 5 sections and 29 questions. The researcher also applied document analysis method. The participants were selected by purposeful sampling and face-to-face interviews were carried out with 20 EFL teachers of the 2nd and the 3rd grade students at public primary schools located in Erzincan province. For data analysis, QSR NVivo Pro12 was used. Findings: The findings indicated that the participant EFL teachers were aware of the importance of language assessment of young learners' communicative skills and followed the learning outcomes of the curriculum in teaching while they did not use all the suggested assessment methods, especially alternatives. It was also found out that EFL teachers encountered many challenges in language assessment in terms of young learners' characteristics, teaching hours, the objectives of curriculum and technological infrastructure. Result: The results have revealed that there are high needs of EFL teachers for betterment and improvement of language assessment of YLLs in respect of a clear language assessment guideline, in-service teacher training activities, additional instruction and assessment materials, technological infrastructure, teaching hours and language teaching curriculum.