The classroom assessment opinions and practices of EFL teachers of young learners in Türkiye
Türkı̇ye'de çocuklara İngilizce öğreten öğretmenlerı̇n sınıf ı̇çı̇ değerlendı̇rmeye yönelik görüş ve uygulamaları
  1. Tez No: 948179
  2. Yazar: ŞERİFE DURNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RANA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmanın amacı, Kahramanmaraş'ta 2. ve3. sınıf öğrencileri ile çalışan İngilizce öğretmenlerinin sınıf içi değerlendirme uygulamalarını belirlemektir. Çalışma, çocukların dinleme ve konuşma becerilerini değerlendirmek için kullanılan sınıf içi değerlendirme aktivitelerini, öğretmenlerin kendilerini algıladıkları yeterliliği, ders kitaplarının değerlendirme uygulamaları üzerindeki etkisini ve öğretmenlerin dil ölçme ve değerlendirme konusunda hizmet içi eğitim ihtiyaçlarını araştırmaktadır. Veriler anket, araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme ve katılımcılardan toplanan sınıf içi etkinlik örnekleri aracılığıyla toplanmıştır. Nicel veriler betimsel analize, nitel veriler ise içerik analizine tabi tutulmuştur. Bulgular, müfredat hedefleriyle uyumlu olarak öğretmenlerin çoğunlukla dinleme ve konuşma becerilerine öncelik verdiğini, ancak değerlendirme aktiviteleri için çoğunlukla ders kitaplarına güvendiklerini ortaya koymuştur. Öğretmenler değerlendirme süreçlerine oyun, mizah, teknoloji ve yardımcı materyalleri sıklıkla entegre etmekte, ancak ders kitaplarının sınırlılıkları ve hizmet içi eğitim eksikliği nedeniyle memnuniyetsizliklerini dile getirmektedirler. Ayrıca, kalabalık sınıflar ve sınırlı kaynaklar gibi zorluklara ve birçok öğretmenin rubrik kullanımının oldukça nadir olmasına rağmen, değerlendirme konusunda kendilerini orta düzeyde yetkin görmektedirler. Sonuçlar, biçimlendirici, teknoloji destekli ve öğrenci merkezli değerlendirmeye odaklanan hizmet içi öğretmen eğitimine duyulan ihtiyacı ve çocuklar için daha etkili ve eşitlikçi bir değerlendirme ortamı yaratmak için öğretim materyallerini gözden geçirmenin, öğretmenlerin mesleki gelişimin ve altyapıyı iyileştirmenin önemini vurgulamaktadır. Ayrıca, çocukların yabancı dil değerlendirilmesi konusunda bir hizmet içi öğretmen eğitimi önermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify in-class assessment practices of English as a Foreign Language (EFL) teachers working with the 2nd and 3rd graders in Kahramanmaraş It explores the classroom assessment activities used for evaluating young learners' listening and speaking skills, teachers' self-perceived competence, the influence of textbooks on assessment practices, and teachers' needs for in-service training in language testing and assessment. The data were gathered through a questionnaire, a semi-structured interview developed by the researcher and samples of in-class activities collected from the participants. The quantitative data and qualitative data were subjected to descriptive analysis and content analysis, respectively. The findings revealed that aligned with curriculum objectives the teachers mostly prioritize listening and speaking skills, yet they largely rely on the textbooks for assessment practices. The teachers frequently integrate games, humor, technology, and supplementary materials into their assessment processes but express dissatisfaction with the textbooks' limitations and lack of in-service training. Additionally, despite challenges such as crowded classrooms and limited resources, many teachers reported feeling moderately competent in assessing young learners, although rubric use was notably rare. The results highlight the need for comprehensive in-service teacher training focused on formative, technology-supported, and student-centered assessment practices and the importance of revising instructional materials, enhancing teacher professional development, and improving infrastructure to create a more effective and equitable assessment environment for young EFL learners. It also proposes an in-service teacher training about the assessment of young language learners.