Beyond the surface: An investigation into the language assessment literacy of EFL teachers working at K12 schools
K12 okullarında çalışan İngilizce öğretmenlerinin dil ölçme değerlendirme okuryazarlığının incelenmesi
- Tez No: 809651
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Türkiye'deki K12 okullarında görev yapan İngilizce öğretmenlerinin genel ve beceriye dayalı dil değerlendirme okuryazarlık düzeylerini araştırmak ve hem hizmet öncesi hem de hizmet yıllarında dil ölçme değerlendirme ile ilgili ihtiyaçlarını analiz etmektir. Araştırmanın amacı göz önünde bulundurularak karma yöntemli araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın 1. aşamasında nicel veriler“Dil Değerlendirme Bilgi Ölçeği”aracılığıyla toplanmış ve Türkiye'deki özel veya devlet K12 okullarında görev yapan 272 İngilizce öğretmeni katılım göstermiştir. Yanıtlar, betimsel istatistiklerle analiz edilmiş ve sonuçlar katılımcıların ölçek puan ortalamasının 60 üzerinden 31,59 olduğunu göstermiştir. Her bir beceri için ortalama puan, okuma için 9.58, dinleme için 6.82, konuşma için 8.31 ve yazma için 6.88 olarak bulunmuştur. Okuma becerisinin değerlendirilmesi öğretmenlerin en bilgili oldukları alan olarak bulunurken, dinleme becerisinin değerlendirilmesi öğretmenlerin en az bilgi sahibi oldukları alan olarak bulunmuştur. Çalışmanın 2. aşamasında öğretmenlerin dil değerlendirme bilgisi ve ihtiyaçları hakkında daha fazla bilgi edinmek için 10 EFL öğretmeni ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Niteliksel bulgular, katılımcıların dil değerlendirme bilgi ölçeğindeki puanlarının nedenleri hakkında ayrıntıları ortaya koyarak anketten elde edilen bulguları tamamlamıştır. Mevcut çalışmanın genel sonuçları, Türkiye'deki K12 okullarında çalışan İngilizce öğretmenlerinin dil ölçme ve değerlendirme konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığını ve hem hizmet öncesi hem de hizmet yıllarında dil ölçme değerlendirme ile ilgili daha fazla eğitime ihtiyaç duyduklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the current study is to investigate the general and skill-based language assessment literacy levels of EFL teachers working at K12 schools in Turkey and to analyze their needs both in pre-service and in-service years. Considering the purpose of the study, a mixed-method research design was employed. In the 1st phase of the study, the quantitative data were collected by means of the“Language Assessment Knowledge Scale”, and 272 EFL teachers working at either private or state K12 schools in Turkey participated. The responses were analyzed through descriptive statistics and the results showed that the participants' mean score in LAKS was 31.59 out of 60. The mean scores for each skill were found out as 9,58 for reading, 6,82 for listening, 8,31 for speaking and 6,88 for writing over 15. Assessing reading was ranked as the area the participants are the most knowledgeable in whereas assessing listening was ranked as the area the teachers are the least knowledgeable in. In the 2nd phase of the study, semi-structured interviews were conducted with 10 EFL teachers to learn more about the teachers' opinions on language assessment knowledge and their needs. Qualitative findings complemented the findings from the questionnaire by revealing details about the reasons of the participants' scores in LAK scale. The overall results of the current study indicated that EFL teachers working at K12 schools in Turkey didn't have sufficient knowledge in language testing and assessment and needed further assessment related trainings throughout both their pre-service and in-service years.