Cerrahi sonrası deliryumun önlenmesinde hipertonik sodyum klorür uygulamasının etkisi
The effect of hypertonic sodium chloride application on prevention of delirium after surgery
- Tez No: 583560
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ETİ ASLAN, DOÇ. DR. KEMAL TOLGA SARAÇOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Amaç: Bu araştırma cerrahi hastalarda hipertonik sodyum klorürün (NaCl) deliryumu önlemedeki etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Randomize kontrollü çift kör klinik çalışma tipinde olan bu araştırma bir eğitim araştırma hastanesi'nin ortopedi ve kardiyovasküler cerrahi kliniklerinde Eylül 2018-Nisan 2019 tarihleri arasında yapıldı. Bu kliniklere bu tarihlerde cerrahi girişim için yatışı yapılmış tüm hastalar araştırmanın evrenini oluştururken, çalışma kriterlerine uygun olan ≥65 yaş 50 hasta %6'lık (NaCl) hipertonik sodyum klorür uygulanan deney grubunu, 50 hasta % 0.9'luk (NaCl) sodyum klorür (izotonik) uygulanan kontrol grubunu olmak üzere toplam 100 hasta araştırmanın örneklemini oluşturdu. Araştırmada veri toplama araçları olarak Deliryum Tarama Ölçeği (Nu-DESC), Cerrahi Girişim Öncesi-Esnası-Sonrası Risk Faktörlerini Değerlendirme Formu, Minimental Durum Değerlendirme Testi kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde SPPS 25.0 istatistik paket programı kullanıldı. Verilere ilk olarak normal dağılım testi yapıldı. Kategorik değişkenler için Pearson Ki-Kare testi ancak beklenen frekansların 5'den küçük olduğu değişkenlere Kolmogorov-Simirnov testi ve normal dağılım göstermeyen metrik değişkenler için Mann Whitney U testi kullanıldı. Normal dağılım gösteren metrik değişkenler için ise t testi yapıldı. Hipertonik sodyum klorür uygulamasının etkinliğini değerlendirmek amacıyla rölatif etkinlik, tahmini rölatif, atfedilen etkinlik ve etkinlik koruyuculuk oranı hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was performed to determine the effect of hypertonic sodium chloride (NaCl) on the prevention of delirium in surgical patients. Material and Method: This randomized controlled double-blind study was conducted between September 2018 and April 2019 in a training and research hospital, orthopedics and cardiovascular surgery clinics. It was determined that hypertonic sodium chloride was effective in reducing the incidence of delirium and the severity of delirium in elderly patients undergoing orthopedic and cardiovascular surgery to prevent elevation of serum plasma cytokines after surgery. All patients who were hospitalized for surgery at these dates formed the universe of the research. All patients who were hospitalized for surgery at these dates formed the universe of the study. The study group consisted of 50 patients with ≥65 years of age and 6% (NaCl) of hypertonic sodium chloride. The control group consisted of 0.9% NaCl sodium chloride (isotonic). The total of 100 patients were research sample. Delirium Screening Scale (Nu-DESC), Pre-in-Post Surgery Risk Factor Evaluation Form, Minimental Condition Assessment Test were used as data collection tools. SPPS 25.0 statistical package program was used to evaluate the data. Normal distribution test was performed first. Pearson's chi-square test was used for categorical variables and Kolmogorov-Simirnov test was used for variables with expected frequencies less than 5 and Mann Whitney U test was used for metric variables that did not show normal distribution. t-test was performed for metric variables with normal distribution. Relative efficacy, estimated relative, attributed efficacy and efficacy ratio were calculated to evaluate the effectiveness of hypertonic sodium chloride administration.