Ekofeminist aktivist Vandana Shiva üzerine siyasal ekolojik bir inceleme
A political ecological study on ecofeminist activist Vandana Shiva
  1. Tez No: 583561
  2. Yazar: SALİHA KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN REYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Ekofeminist Aktivist Vandana Shiva'nın hayatının ve düşüncelerinin yer aldığı bu çalışma, Vandana Shiva'nın yaşam öyküsü ile başlamakta, Shiva'nın Hindistan'da başlayan yaşamı, Gandi başta olmak üzere esinlendiği yerel aktivistler ve Hindistan'daki ekolojik emperyalist yıkım sürecine birebir tanık olmasının düşünceleri üzerindeki etkisi bu bölümde konu edilmiştir. Nitekim Shiva'nın aktivist düşüncelerinin oluşumunda yaşamının azımsanamayacak bir etkisi mevcuttur. Çalışmanın bir diğer bölümünde bugün yaşanan ekolojik emperyalizm sürecinin tahakküm altına aldığı yaşamsal bir kaynak olan suyun ortak kullanımının engellenmesi ile canlıların suya erişiminin engellenmesi sonucunda doğan toplumsal yansımalar konu edilerek, Shiva'nın su tahakkümü üzerine tespitlerine, aktivistin tahakküme karşı su hakkı mücadelesine ve ayrıca çözüm önerilerine yer verilmiştir. Bunun yanı sıra ekolojik emperyalist sürecinin en başat tahakküm argümanlarından olan tarımsal gıda üretim sürecine değinilmiş ve tarımsal gıda üretimi ile ilgili biyoteknoloji kullanımını dayatan ve 'modern tarımsal üretim yöntemleri' olarak adlandırılan üretim süreci değerlendirilmeye alınmıştır. Gıda üretimi sürecinde gelişen monokültür aklın yönetim ve tahakkümüne karşı, Shiva'nın biyoçeşitlilik savunusu üzerinden tarımsal gıda üretimi sürecine dair tespitlerine yer verilmiş, ayrıca gıda hakkı mücadelesi değerlendirmeye alınmıştır. Ekolojik emperyalist sürecin üretim ve tüketim mekanizmasının ekosistem için en olumsuz sonucu olan iklim değişikliği ve Shiva'nın iklim adaleti mücadelesi, çalışmanın bir diğer ana konusunu oluşturmaktadır. İklim değişikliğinin öngörülebilir küresel olumsuz sonuçları değerlendirmeye alınmış ve ekolojik sorunların küreselliğine bu bölümde tekrar vurgu yapılmıştır. Ekolojik emperyalizm sürecinin sömürü, tahakküm ve baskıcı biçimine karşı Shiva'nın çözüm önerisi olan 'Yeryüzü Demokrasisi' kavramı, çalışmanın son ana temasını oluşturmaktadır. Bu bölümde tahakküm altındaki ekosistemin totaliter toplumsal yansımaları ele alınmış ve bu bağlamda; ortak kaynakların kullanımı, öz- yönetim, öz- denetim, katılımcı demokrasi, gıda güvenliği, cinsiyet eşitliği, barış, yaşam hakkı ve özgürlüğü tesis edecek yeni bir toplum modeli olan Yeryüzü Demokrasisi'nin detayları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, which includes the life and thoughts of the Ecofeminist Activist Vandana Shiva, begins with the life story of Vandana Shiva. The impact on the thoughts of her life began in India, inspired by local activist notably Gandi one-to-one witnessing the process of ecological imperialist destruction in India, is discussed in this chapter. In fact, Shiva's life has a substantial impact on evolution of Shiva's activist ideas. In another part of the study, thereby the social implications as a result of preventing living creatures to reach the common use of water which is a vital resource dominated by the process of ecological imperialism, Shiva's determination on the water domination, the right of the activist to fight against water, and also the solution proposals are included. In addition, the agricultural food production process, one of the most important arguments of the ecological imperialist process, has been mentioned; and the production process called 'modern agricultural production methods' which imposes the use of biotechnology related to the production of agricultural food has been evaluated. Shiva's advices on the process of agri-food production through the defense of biodiversity have been taken against management and domination of the developing monoculture mind in the process of food production; furthermore, the food rights struggle was evaluated. Climate change which is the most negative result of the production and consumption mechanism of the ecological imperialist process for the ecosystem, and Shiva's struggle for climate justice are another main issues of the study. The predictable global negative results of climate change have been evaluated, and the globalization of ecological problems has been emphasized in this chapter once again. The concept of the Earth Democracy, which is Shiva's solution to the exploitation, oppression and oppressive form of the process of ecological imperialism, constitutes the final theme of the study. In this chapter, the totalitarian social reflections of the ecosystem under domination are discussed; and in this context, the details of the Earth Democracy, which is a new model of society to establish the use of common resources, self-management, self-control, participatory democracy, food security, gender equality, peace, right to life and freedom.