Uçurtma Avcısı roman karakterlerine psikanalitik yaklaşım
Psychoanalytic approach to the characters of the Kite Runner
- Tez No: 583577
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN GÖRMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Psikanaliz modern ve hatta post modern çağın en sık başvurulan –başvurulmak zorunda kalınan- yaklaşımlarından biridir. Bu tezin içeriğinde psikanalitik yaklaşım detaylı bir şekilde ele alınarak bu yaklaşımın farklı açılardan tanımlaması yapılmıştır. Ayrıca psikanalitik yaklaşımın edebi eserlere olan yansıması üzerinde durulmuştur. Psikanalizin edebiyatla bağdaştırılması ve edebi eserleri çözümlerken ne denli faydalı olabileceği gösterilmiştir. Edebiyatla psikolojiyi birbirine bağlayan psikanaliz yaklaşımının psikanalitik edebiyat kuramı olarak incelemesi yapılmıştır. Bir yandan okuyucu ve karakter arasında köprü kuran psikanaliz öte yandan da yazarın karakterleri oluştururken nasıl bir ruh hali içerisinde olduğu konusunda ipucu vermektedir. Tezin oluşturulma ve hazırlanma aşamalarında yazarın iç dünyasına ışık tutulduğu görülmektedir. Tezdeki söz konusu roman Uçurtma Avcısı Afgan kökenli yazar Halit Hüseyni tarafından kaleme alınmıştır; Halit Hüseyni'nin Uçurtma Avcısı'nda Afganistan'da yaşanan siyasi zorluklar karşısında ailelerin nasıl ve nerelere göç ettiği, yaşamlarını nasıl devam ettirdikleri anlatılmaktadır. Söz konusu romanın tezde bulunma amacı psikanalitik yaklaşımın bu romandaki karakterler özellikle çocuk karakterler üzerinde olan etkisini ortaya çıkarmaktır. Halit Hüseyni Afgan kökenli bir yazar olarak kendi iç dünyasını romanına etkili bir şekilde yerleştirmiştir ve roman karakterleri incelenirken yazarın hayatının analizi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Psychoanalysis is one of the most commonly used approaches to modern and even post modern times. In the content of this thesis, the psychoanalytic approach is dealt with in detail and its definition is made from different perspectives. It has also focused on the reflection of the psychoanalytic approach on literary works. It has been shown how psychoanalysis can be useful in literature and in analyzing literary works. On the one hand, psychoanalysis bridges the reader and the character, on the other hand, it gives a clue as to how the mood is in creating characters. It is seen that the internal world of writing is kept light during the preparation stages of the thesis. The novel, The Kite Runner, in this thesis was written by Khaled Hosseini, an Afghan-origin writer. Hosseini, in The Kite Runner, presents how and where the families migrate due to the political difficulties, how they try to survive in Afghanistan. The purpose of this thesis is to reveal the effect of the psychoanalytic approach on the characters in this novel, especially child characters. Khaled Hosseini as an Afghan-American author effectively places his own inner world into the novel and while presenting the characters, it has been focused on the author's life.