İş sözleşmesi kapsamında işçinin iş görme borcu
Worker's obligation to perform work within the scope of labor contract
  1. Tez No: 583578
  2. Yazar: ZEYNEP ASLI ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ NAZIM SÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
İş görme borcu, işçinin en temel borcunu oluşturması nedeniyle İş Hukuku bakımından oldukça önemli bir müessesedir. Bu nedenle, iş sözleşmesi kapsamında işçinin iş görme borcu, çalışmanın odak noktası olarak belirlenmiştir. İş görme borcunun temelinde, iş görme kavramı yatmaktadır. Çalışma kapsamında, iş görme kavramı ve iş görmeyi konu edinen özel hukuk sözleşmeleri üzerinde durulmuştur. İş görme borcunun, diğer iş görme sözleşmelerinde nasıl ele alındığı açıklanarak; iş sözleşmesi kapsamındaki iş görme borcunun kendine has özelliklerine dikkat çekilmiştir. Çalışmanın ana kısmında ise, iş görme borcunun genel özellikleri açıklanmış; söz konusu borç, konusu, ifa zamanı ve ifa yeri olmak üzere üç boyutlu bir incelemeye tabi tutulmuştur. Bu çok boyutlu incelemenin her bir aşamasının sonunda konu, işverenin, işçinin iş görme borcunu şekillendiren yönetim hakkı ve değişiklik kayıtları ile bağdaştırılmıştır. İşverenin, iş görme borcunu nasıl ve ne ölçüde etkileyebileceği meselesi; iş görme borcunun konusu, ifa zamanı ve ifa yeri açısından ayrı ayrı açıklanmıştır. Meselenin açıklığa kavuşturulmasında, Yüksek Mahkemenin içtihatları ve doktrinde yer alan görüşlerden yararlanılmıştır. Çalışmanın temel hedefini, işçinin iş görme borcunun derinlikle incelenmesi ve işverenin bu borç üzerinde yaratabileceği etkinin sınırlarının tespit edilmesi oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Obligation to perform work is a quite significant concept in Labor Law since it constitutes the most basic obligation of the worker. Thus, the worker's obligation to perform work has been determined as the focal point of the study. The concept of performance of work lies at the base of the obligation to perform work. Within the scope of the study, the concept of performance of work and the civil law contracts on performance of work have been elaborated. By explaining how the obligation to perform work has been approached under different contracts, the specific characteristics of the obligation to perform work under labor agreement have been pointed out. In the main part of the study, general features of the worker's obligation to perform work have been clarified and the aforementioned obligation has been subjected to a three-dimensional examination, which is composed of the obligation's subject, place of performance and time of performance. At the end of each phase of this multidimensional examination, the subject matter has been linked to the employer's right to manage and the alteration clauses, which shape the worker's obligation to perform work. The issue of how and to what extent the employer may influence the worker's obligation to perform work; has been explained seperately with regard to obligation's subject, place of perfomance and time of perfomance. In clarifying issue, the legal precedents of the Supreme Court and the opinions suggested in the doctrine have been used. The in-depth examination of the worker's obligation to perform work and determination of the limits of employer's influence on this obligation has constituted the main purpose of the study.