Kayseri ve komşu illerinde yetişen Lactuca L. türlerinin farmasötik botanik yönünden incelenmesi
Pharmaceutical botanical studies on species of Lactuca L. growing in Kayseri and surrounding provinces
  1. Tez No: 583591
  2. Yazar: SELEN İLGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAKSUT COŞKUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Botanik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu çalışmamızın amacı; ülkemiz İç Anadolu Bölgesi'nde yayılış gösteren Lactuca L. türleri üzerinde anatomik, morfolojik çalışmalar yapmak, kimyasal bileşimleri ve biyolojik aktivitelerini incelemektir. Bu amaçla çalışma materyali olarak 6 tür L. glareosa Boiss., L. viminea (L.) J. Presl& C. P, L. orientalis (Boiss.) Boiss, L. saligna L., L. serriola L., L. mulgedioides (Vis &Panćić) Boiss.&Kotschy ex. Boiss., detaylı olarak anatomik, morfolojik olarak incelenmiş ve özellikleri birbirleri ile kıyaslanmıştır. Metanol ekstreleri hazırlanan bitkilerin toplam fenol ve toplam flavonoit içerikleri belirlenmiştir. Türler cinsin karakteristik bileşenleri açısından incelenmiştir. Hem metanol ekstrelerinde, hem bitkilerden elde edilen latekslerde, laktusin, 11,13 β-dihidrolaktusin, 11,13 β-dihidrolaktukopikrin bileşiklerinin YBSK ile miktar tayini yapılmıştır. Metanol ekstreleri antioksidan ve antimikrobiyal aktivite bakımından değerlendirilmiştir. Latekslerin ise hem sedatif etkileri araştırılmış, hem de antimikrobiyal etkilerine bakılmıştır. L. orientalis bitkisi antioksidan kapasite bakımından en etkili bitki olarak bulunmuştur. L. saligna bitkisinin lateksi ise sedatif etkisi en yüksek bitki olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine anatomical and morphological studies on Lactuca L. species in Turkey and to analyze their chemical composition and biological activities. For this purpose, 6 species (L. glareosa Boiss., L. viminea (L.) J. Presl & C. P, L. orientalis (Boiss.). L. mulgedioides (Vis & Panćić) Boiss. & Kotschy ex. Boiss.) were studied anatomically and morphologically in detail and compared with each other. The total phenol and total flavonoid content were determined on methanol extracts of the plants. Species were examined in terms of the characteristic components of the genus. The amount of lactucin, 11,13 β-dihydrolactucine, 11,13 β-dihydrolactucopicrin compounds was determined with HPLC; in both the methanol extracts and the laticis obtained from the plants. Methanol extracts were evaluated for antioxidant and antimicrobial activity. The sedative effects of latexes were investigated and their antimicrobial effects were studied. L. orientalis was found to be the most effective plant in terms of antioxidant capacity. The latex of L. saligna has the highest sedative effect.