Orta Anadolu Bölgesi Tunç Çağları madeni kapları
The Metal vesseles of Middle Anatolian Bronze Ages
  1. Tez No: 63739
  2. Yazar: AYNUR ERDEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. TUBA ÖKSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 477
Özet
Bu çalışmanın konusuna“Orta Anadolu Bölgesi Tunç Çağlan Madeni Kaplan”oluşturmaktadır. Orta Anadolu Bölgesi arkeolojik merkezlerinde MÖ. 3000-1200 yıllan arasına tarihlenen tabakalarda ele geçen madeni kaplar tipolojik olarak ayrılmış ve her tip kendi içinde irdelenmiştir. İstatistiksel veriler ışığında, Orta Anadolu Bölgesinde ele geçen madeni kaplar hakkında şu sonuçlara varılmıştır: Madeni Kaplar, ETÇ'nda daha yoğun olmak üzere GTÇ'na kadar sayıca azalarak kullanılmışlardır. Altın, gümüş, elektron gibi değerli madenlerden yapılmış olan kapların hemen hemen hepsi ETÇ II-III evresinde imal edilmişlerdir. Bezemeler de genellikle bu kaplar üzerinde tespit edilmiştir. Bezemeli kaplara, az da olsa, OTÇ ve GTÇ'nda rastlanmakla birlikte belirli konuların işlendiği figürlü bezemeler sadece GTÇ'nda görülmektedir. Madeni kaplara, ETÇ II-III evresinde daha çok Kızılırmak Kavsi İçinde rastlanırken, bu yoğunluk OTÇ'nda Kayseri Ovasına, GTÇ'nda Batı Karadeniz Bölgesine kaymaktadır. ETÇ II-III ve OTÇ'na tarihlenen madeni kaplar genellikle mezarlarda bulunurken, OTÇ'na tarihlenen kaplar ev içlerinde tespit edilmişlerdir. Anadolu'da ele geçen madeni kap tipleri ile maden taklidi seramik arasındaki ilişkiler her dönem için ayrı ayrı incelenerek, kronolojik konularda tartışmalara girilmiştir. Orta Anadolu'da bulunarak Tunç Çağlarına tarihlenmiş madeni kapların, Avrupa, Kafkasya, İran, Mezopotamya, Lübnan, Kuzey Suriye, Kıbrıs, Yunanistan gibi komşu bölgelerdeki benzeri madeni veya p.t. kaplar tespit edilmiş ve bu tiplerin çıkış noktalan ile yayılma alanları konusunda tartışmalara girişilmiştir.
Özet (Çeviri)
The topic of this research is“The Metal Vessels of Middle Anatolian Bronze Ages”. The Metal Vessels found at the archaeological centers of Middle Anatolia between 3000-1200 BC. have been grouped with respect to their topology. Using statistical methods, we obtained the following results : Metal vessels were used in the Early Bronze Age, more than in the Late Bronze Age. Nearly all of the Vessels made of valuable metals like gold, silver and electron have been produced in Early Bronze Ages II-HI and embellishments were confirmed over these vessels. Embellishments were confirmed with a lower Frequency in MBA and LBA, and the figurative ones belong to LBA. Metal vessels belonging to EBA II- III were confirmed in Kızılırmak Region, those of MBA were confirmed in Kayseri- Plain, those of LBA in West Black Sea. The relations between the types of Metal vessels and the ceramic imitations of metals have been searched and discussed chronologically. It is observed that there are similarities between Metal Vessels found in Middle Anatolia and those in Europe, Caucasus, Iran, Mesopotamia, Lyban, North Syria, Cyprus and Greece.