Learning English for academic purposes by using ubiquitous computing technology
Her an her yerde bilgisayar teknolojilerini kullanarak akademik amaçlı İngilizce öğrenimi
  1. Tez No: 583592
  2. Yazar: MUHAMMET DAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu çalışmada, her an her yerde bilgisayar teknolojilerinin akademik amaçlı İngilizce öğrenimine yönelik avantajları, dezavantajları ve bu dezavantajların ortadan kaldırılması için neler yapılabileceğinin ortaya konması amaçlanmıştır. Yöntem: Nitel araştırma yöntemlerinden fenomenolojik araştırma deseni kullanılan bu çalışmada, yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak, katılımcılara on beş adet açık uçlu soru soruldu. Katılımcılarla, kendi belirledikleri yer ve zamanda görüşüldü. Katılımcıların cevapları ses kaydı şeklinde alındı ve daha sonra bu ses kayıtları üzerinden elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle incelenerek kod, kategori ve temalar oluşturuldu ve yeniden yazıldı. Bulgular: Yapılan analizler sonucunda ulaşılan bulgulara göre, katılımcıların hepsinin her an her yerde bilgisayar teknolojilerini sürekli ve aktif bir şekilde kullandıkları, her an her yerde bilgisayar teknolojilerinin akademik amaçlı İngilizce öğreniminde sürekli ve kalıcı öğrenme, bilgiye hızlı erişim, zaman kaybının önlenmesi, başka öğrenenlerle etkileşime geçilebilmesi gibi doğrudan ve olumlu katkılarının olduğu, bununla birlikte teknik sorunlar, altyapı sorunları, bilgi kirliliği ve terim çevirilerindeki yetersizlikler gibi bazı dezavantaj ve sınırlılıkların da bulunduğu tespit edilmiştir. Sonuç: Bu bulgular doğrultusunda, bilgisayar teknolojilerindeki öğrenmeyi engelleyebilecek ya da sekteye uğratabilecek bazı altyapı sorunlarının bertaraf edilmesi, her an her yerde bilgisayar teknolojilerini kullanan ya da kullanmak isteyen bireylerin çok erken yaşlardan itibaren bu teknolojilerle tanıştırılıp daha fazla farkındalık oluşturulması gerektiği ve ayrıca her an her yerde bilgisayar teknolojilerinin tek başına değil de örgün öğretimle desteklenmesi durumunda daha etkili ve verimli olacağı sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it is aimed to reveal the advantages and disadvantages of ubiquitous computing technology in learning English for academic purposes and what can be done to eliminate those disadvantages. Method: In the current study, following a phenomenological research design, one of the qualitative research methods, fifteen open-ended questions were asked to the participants by using face to face interview technique. The participants were interviewed at the time and place they decided. The answers of the participants were taken as audio recordings and then the data obtained from these recordings were examined by content analysis method, and afterwards, codes, categories and themes were created and rewritten. Findings: According to the findings obtained as a result of the analyses, it was determined that all of the participants were continuously and actively using ubiquitous computing technologies, that ubiquitous computing technologies had a direct and positive effect on learning English for academic purposes such as continuous and permanent learning, quick access to information, preventing waste of time, and interacting with other learners. However, it was also determined that there were some disadvantages and limitations of ubiquitous computing technologies such as technical and infrastructural problems, information pollution, and inadequacies in translation of terms. Results: In accordance with these findings, the results obtained are that some substructure problems in computing technologies which can prevent or interrupt learning should be removed, that the individuals who use or who want to use ubiquitous computing technologies should be introduced those technologies at very early ages and thus, much more awareness should be created, and also that ubiquitous computing technology will be much more effective and efficient if it is supported by formal education instead of being alone.