Bilgisayarlı görme alanı test sistemi
Computer based visual field examination system
  1. Tez No: 58361
  2. Yazar: FATİH AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER TÜZÜNALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BİLGİSAYARLI GÖRME ALANI TEST SİSTEMİ Fatih AYDIN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. önder TÜZÜNALP 1997, Sayfa: 88 Jüri : Prof. Dr. Önder TÜZÜNALP : Prof. Dr. Mümtaz YILMAZ : Yard.Doc.Dr. Fatih Mehmet MUTLU Bu çalışmada, Biomedikal Elektronik alanında kullanılabilecek Bilgisayar Kontrollü Görme Alam Test Sistemi'nin analiz ve değerlendirilmesi yapılmış, bunu yerine getirebilecek bir elektronik sistemin gerçekleştirilmesi konuşa araştırılmıştır. Araştırmanın ilk bölümünde menfiler ve menfilerin içeriği hazırlanmış. Bonon yanında hastanın balonunun kontrolü, dataların düzeneğe gönderilmesi, ledlerin yanık kalma ve sönük kalma sureleri, hangi ledlerin yanacağını belli eden dizilerin oluşturulması v.b. sistemde gerek duyulan tüm kontroller bilgisayar yazılımı (software) vasıtası ile sağlanmıştır. Ayrıca bilgisayarın paralel portona takılan bir ara birim yapılmıştır. Ara birim, bilgisayar yazılımı ile oluşturulmuş olan led dizilerini düzeneğe iletmede kullanılmıştır. Bilgisayarın paralel portona takılı olan bu ara birim vasıtası ile, bilgisayardan gelen kodlanmış dataların kodları çözülmüş ve ilgili ledlerin sırası ile yakılması sağlanmıştır. Hastanın batononon kontrolü de bilgisayar yazılımı yardımı ile yine bu ara birim vasıtası ile yapılmıştır. Düzenekte 192 adet led vardır. Ledler 16 satır, 12 sütun matris mantığı ile düzeneğe monte edilmişlerdir. Böylece bilgisayardan kodla olarak gelen dataların kodlan ara birimde çözülerek, düzenekte yer alan ilgili ledlerin sırası ile yakılması sağlanmıştır. Araştırma sonucunda, görme alanı testi bilgisayar ortamında yapılmış ve ayrıntılı görme alanı haritası çıkarılmıştır. Bu test sonuca, bilgisayara kayıt edilmiş ve printer'den çıktısı alınmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Göz, Görme Alanı, Perimetri, BiomedikaL Yazılım, Menfi, Paralel Port, Ara Birim, Kodlama, Kod Çözme, Matris,Led, Görme Alam Testi, Harddisk, Printer, Kayıt * (Patent MSracatlı - Patent Pending)
Özet (Çeviri)
u ABSTRACT Master Thesis * COMPUTER BASED VISUAL FIELD EXAMINATION SYSTEM Fatih AYDIN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Electronics Engineering Supervisor : Prof. Dr. önder TÜZÜNALP 1997, Page: 88 Jury : Prof. Dr. önder TÜZÜNALP : Prof. Dr. Mümtaz YILMAZ : Asst Prof. Dr. Fatih Mehmet MUTLU In this work, the Computer Based Visual Field Examination System is analysed and evaluated in Biomedical Electronic field with computer control and an electronical system which can be used instead of this system was investigated. In the first phase of the investigation menus and menu contents were created. Furthermore, ail necessary controls for patient button control, sending datas to the mechanism, on and off duration of the LED* s, creating series that shows which LED' s must go on etc. were supported with computer software. Seperately, an interface was created that can be connected to the parallel port of the computer. This interface was used for sending the led series, which were created with computer software, to the mechanism. With this interface connected to the parallel port of the computer the data codes were decoded and it was supplied that the necessary LED' s go on timely. The patient button control was also done with this interface supported computer software. The mechanism has 192 LED' s. The LED' s were mounted to the mechanism with 16 line and 12 column logic. So it was supported that the coded datas from the computer were decoded in the interface and the relevant LED on the mechanism goes on. By the result of this investigation, it was possible to test the visual field in Computer Environment and to creat a detailed Visual Field map. This test result was saved on the computer and also printed out. KEY WORDS : Eye, Visual Field, Perimeter, Biomedical, Software, Menu, Parallel Port, interface, Coding, Encodig, Matris, Led, Visual Field Examination, Harddisk, Printer, Save. (Patent Pending - Patent MSracath)