Din görevlilerinin özel eğitim gerektiren bireylerde değerler eğitimine ilişkin görüşlerinin değerlendirilmesi (Isparta ili örneği)
Evaluation of the views of religious officials on values education in individuals who require special education
  1. Tez No: 583604
  2. Yazar: FATİME ÇAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN MERTOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Özel eğitim, öğrencilerin bireysel farklılıklarını ve ihtiyaçlarını giderecek şekilde hazırlanmış bir sistemdir. Bu sistem içerisinde bazı bireyler, özel eğitim ihtiyacı bulunan bireyler olarak anılmaktadır. Bu bireylerin sorunları, zihinsel yetersizlik; öğrenme güçlükleri; duygu ve davranış bozuklukları; ileri derecede ve çoklu yetersizlikler; işitme güçlükleri; iletişim bozuklukları; görme bozuklukları; beden ve sağlık yetersizlikleri ve üstün zekalılık ve üstün yeteneklilik olarak gözlemlenmektedir. Değerler eğitimi ise para ile ölçülemeyen meziyetleri, bireylere sağlamak için ortaya koyulan müfredat tamamlayıcı bir eğitim çeşididir. Bu çeşit, temel olarak şu eğitimleri kapsamaktadır: Saygı, sevgi, adalet, sorumluluk, dürüstlük, yardımseverlik, özgüven, güven, alçakgönüllülük, hoşgörü, kanaatkarlık, empati, sabır ve çalışkanlık. Özel eğitim gerektiren bireylerde değerler eğitimine ilişkin din görevlilerinin görüşlerini analiz eden bu çalışmadan elde edilen verilere göre, din görevlileri, bu tip öğrenciler için farklı metotların kullanabileceğini düşünülmektedir. Sonuç olarak, özel eğitim gerektiren bireyler için verilecek değerler eğitiminde uygulanan metotlar, kilit bir görev üstlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Special education is a system prepared to meet the individual differences and needs of the students. Within this system, some individuals are referred to as individuals with special educational needs. The problems of these individuals are mental disability; learning difficulties; emotional and behavioral disorders; severe and multiple deficiencies; hearing difficulties; communication disorders; visual disturbances; body and health deficiencies and giftedness. Values education is a complementary type of education that is designed to provide individuals with virtues that cannot be measured with money. This variety basically includes the following trainings: respect; love; justice; responsibility; honesty; helpfulness; self-confidence; confidence; humility; tolerance; frugality; empathy, patience and diligence. According to the data obtained from this study, which analyzes the views of religious officials about values education in individuals who need special education, religious officials think that different methods can be used for such students. As a result, the methods applied in values education to be given for individuals who require special education play a key role.