Karbontetraklorür ile karaciğer hasarı oluşturulan farelerde tadalafil'in koruyucu etkisinin araştırılması
Investigation of protective effect of tadalafil on carbon tetrachloride-induced hepatic damage in mice
- Tez No: 583603
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZAİ KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Uzun etkili, seçici FDE-5 inhibitörü olan tadalafil, erkeklerdeki erektil disfonksiyon tedavisinde ilk akla gelen ilaçlardandır. Eskiden sadece bu amaçla kullanılmış olmasına rağmen, özellikle son yıllarda prostat hiperplazi, KOAH, akciğer hipertansiyonu, koroner kalp yetmezliği gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Bu çalışmada farelerde, karbon tetraklorür ile oluşturulan akut karaciğer hasarına karşı tadalafilin koruyucu etkisinin olup olmadığı araştırıldı. Çalışma 25-30 g ağırlıklarında, 12-haftalık, 49 Swiss albino erkek farelerde yapıldı. Her birinde 7 hayvan bulunacak şekilde 7 deney grubu (Grup 1-7) oluşturuldu. Grup 1'e (kontrol grubu) herhangi bir uygulama yapılmadı. Grup 2'ye 14 gün süreyle periton içi (Pİ) yolla 100 µl/25 g dozda serum fizyolojik uygulandı. Grup 3'e 14. gün Pİ yolla 1 ml/kg dozda zeytinyağı uygulandı. Grup 4'e 14. gün Pİ yolla zeytinyağında çözdürülen (1:3 h/h) karbon tetraklorür 1 ml/kg dozda uygulandı. Grup 5 ve Grup 6'ya Pİ yolla 14 gün süreyle 1 mg/kg/gün dozda tadalafil uygulandı. Grup 7'ye 14. gün Pİ yolla 1 mg/kg tek doz tadalafil uygulandı. Grup 6 ve Grup 7'ye son uygulamadan 1 saat sonra Pİ yolla zeytin yağında çözdürülen (1:3 h/h) karbon tetraklorür 1 ml/kg dozda uygulandı. Tüm gruplardaki farelerden son uygulamadan 24 saat sonra biyokimyasal incelemeler için kan örnekleri alındı ve servikal dislokasyon yapıldı. Sistemik nekropsi yapılarak histopatolojik incelemer ile TAK ve TOS için karaciğer dokusu alındı. Karaciğer hasarı ve karaciğeri koruyucu etkinlik, karaciğer dokusunda histopatolojik incelemelerin yanı sıra, çeşitli biyokimyasal parametrelerle [ALT, AST, ALP aktiviteleri ile glikoz, toplam bilirubin, albümin, toplam protein, kreatinin, ürik asit, TAK (doku), TOS (doku) gibi] değerlendirildi. Çalışma grupları arasında plazma glikoz, albümin, toplam protein ve doku TAK değerlerinde istatistiksel anlamda bir farklılık bulunamadı. Plazma kreatinin düzeyleri, CCl4 uygulamasından etkilenmedi. Plazma ALT, AST ve ALP ile toplam bilirubin, ürik asit ve doku TOS değeri CCl4 uygulanan Grup 4'te diğer gruplara (Grup 1, Grup 2, Grup 3 ve Grup 5) göre önemli derecede (p < 0,05) arttı. Grup 6 ve Grup 7'de ise Grup 4'e göre plazma ALT aktivitesinde önemli bir düşüş (p < 0,05), fakat AST ve ALP aktivitelerinde nispeten bir düşüş (p > 0,05) görüldü. Grup 4'te artan toplam bilirubin, Grup 7'de; ürik asit ve doku TOS, Grup 6 ve grup 7'de nispeten düştü (p > 0,05). CCl4 uygulanan gruplarda (Grup 4, Grup 6, Grup 7) bulunan farelerin karaciğerlerinde şiddetli ve yaygın karaciğer nekrozları histopatolojik bulgu olarak tespit edildi. Gruplar arasında karaciğer nekrozunun şiddeti ve yaygınlığı bakımından bir fark bulunamadı. Sonuç olarak; CCl4 ile karaciğer hasarı oluşturulan farelerde tadalafilin tek ve tekrarlanan dozlarda, karaciğeri koruyucu ve oksidatif saldırılara karşı savunmayı güçlendirici etkilerinin olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Tadalafil which is a long-acting selective inhibitor of PDE-5 is one of the first drugs that come to mind in the treatment of male erectile dysfunction. Although it was only used for this purpose in the past, in recent years it has been used in the treatment of many diseases such as particularly prostate hyperplasia, COPD, pulmonary hypertension, coronary heart failure. In this study was investigated whether or not the protective effect of tadalafil against on carbon tetrachloride-induced hepatic damage in mice. This research was carried on 12-week 49 Swiss albino male mice with 25-30 g weight. There each 7 experimental groups of 7 animals (Group 1-7). There was no application on the Group 1 (the control group). The Group 2 was applied Serum Physiological for 14 days 100 µl/25 g as IP. The Group 3 was applied olive oil dose of 1 ml/kg as IP on the 14th day. The Group 4 were given only carbon tetrachloride dissolved in olive oil dose of (1:3 V/V) 1 ml/kg as IP on the 14th day. The Group 5 and the Group 6 were applied tadalafil for 14 days 1 mg/kg/day as IP. The Group 7 given tadalafil single dose of 1 mg/kg as IP on the 14th day. The Group 6 and the Group 7 were applied carbon tetrachloride dissolved in olive oil dose of (1:3 V/V) 1 ml/kg as IP 1 hour after the last application. Blood samples of the mice in all groups taken for biochemical analysis 24 hours after the last application and performed cervical dislocation. Systemic necropsy was performed and hepatic tissue was taken for histopathological examination with TAC and TOS. Hepatic damage and hepatoprotective activity assessed by using histopathological studies of hepatic tissue with various biochemical parameters [ALT, AST, ALP activity with glucose, total bilirubin, albumin, total protein, creatinine, uric acid, TAC (tissue), TOS (tissue) such as]. Plasma glucose, albumin, total protein and tissue TAC values were not statistically different between study groups. The amount of creatinine was not affected by CCl4 application. With plasma ALT, AST and ALP, total bilirubin, uric acid and tissue TOS values increased significantly (p < 0,05) in CCl4 applied Group 4, compared to other groups (Group 1, Group 2, Group 3 and Group 5). In Group 6 and Group 7, there was a significant decrease in plasma ALT activity (p < 0,05) compared to Group 4, but a relative decrease in AST and ALP activities (p > 0,05) were observed. Bilirubin which increased in Group 4, is relatively decreased in Group 7; uric acid and tissue TOS which increased in Group 4 is relatively decreased in Group 6 and Group 7 (p > 0,05). Severe and widespread hepatic necrosis was detected as histopathological findings in the hepatic of mice in CCl4 applied groups (Group 4, Group 6, Group 7). There was no difference between the groups in terms of severity and prevalence of hepatic necrosis. As a result; in mice which have hepatic damage with CCl4, tadalafil has been detected to have a sustaining effect on defense against hepatoprotection and oxidative attacks in single and repeated doses.