Kedi ve köpeklerde hemotropik mikoplazma türlerinin moleküler karakterizasyonlarının araştırılması
Investigation of molecular characterization of haemotropic mycoplasma species in cats and dogs
  1. Tez No: 583620
  2. Yazar: HAFİZE TUĞBA YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ KIRKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Hemotropik mikoplazmalar, kültürleri yapılamayan, eritrosit tropizmi gösteren ve infekte konakçılarda değişen derecelerde hemolitik anemiye neden olan bakterilerdir. Hemotropik mikoplazma türlerinin klasik yöntemlerle identifikasyonları yapılamadığından dolayı moleküler yöntemlerle teşhisleri yapılmaktadır. Araştırmamızda kedi ve köpeklerde hemotropik mikoplazma varlığının ve karakterizasyonlarının moleküler teknikler kullanılarak yapılması amaçlanmıştır. Araştırmamızda kedi ve köpeklerden alınan 100'er tane tam kan örneklerinde hemotropik mikoplazma etkenlerinin varlığı PCR ile incelenmiştir. Köpek örneklerinin 66 (% 66)'sında hemotropik Mycoplasma sp. varlığı ortaya çıkarılırken, kedi örneklerinde ise hemotropik Mycoplasma sp. varlığına rastlanmamıştır. Köpek hemotropik Mycoplasma sp. izolatlarının Sanger sekans ile yapılan tiplendirmeleri sonucunda, 66 örneğin 6 (% 9,0)'sı Mycoplasma haemocanis; 5 (% 7,6)'i Candidatus Mycoplasma hematoparvum; 1 (% 1,5)'i Candidatus Mycoplasma haemominutum; 34 (%51,5)'ü Mycoplasma wenyonii olarak tiplendirilmiş ve 20 (% 30,4) örnekte ise tiplendirme yapılamamıştır. Sekans sonucu Mycoplasma haemocanis identifiye edilen hayvanların 5 (% 83,0)'inde, Candidatus Mycoplasma haematoparvum identifiye edilen hayvanların 3 (% 60,0)'ünde, Mycoplasma wenyonii identifiye edilen hayvanların 20 (% 59,0)'sinde anemi tablosu bulunduğu tespit edirken, 18 adet M. wenyonii izolatı saptandığı hayvanlarda (% 27,2) ise anemi tablosu olmadığı belirlenmiştir. Araştırmamızın sonucunda, anemili/anemisiz köpek tam kan örneklerinde hemotropik mikoplazma türlerinin varlığı ve tiplendirmeleri moleküler yöntemler kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hemotropic mycoplasmas are bacteria that cannot be cultured, show erythrocyte tropism and cause varying degrees of hemolytic anemia in infected hosts. Hemotropic mycoplasma species are diagnosed by molecular methods since they can not be identified by conventional methods. In our study, the presence and characterization of hemotropic mycoplasma in cats and dogs was aimed by using molecular techniques. In our study, the presence of hemotropic mycoplasma agents in 100 whole blood samples taken from cats and dogs was investigated by PCR. In 66 (66%) of the dog samples, hemotropic Mycoplasma sp. while the there was not any hemotropic Mycoplasma sp. identification in cat samples. As a result of typing the isolates with the Sanger sequencing, 6 (9 %) of the 66 samples were Mycoplasma haemocanis; 5 (7,6 %) of the samples were Candidatus Mycoplasma hematoparvum; 1 (1,5 %) of sample was Candidatus Mycoplasma haemominutum; 34 (51,5 %) were typed as Mycoplasma wenyonii and 20 (30,4 %) were not found typeable by sequencing. A total of 5 (83,0%) Mycoplasma haemocanis positive dogs, 3 (60,0 %) Candidatus Mycoplasma haematoparvum positive dogs and 20 (59,0 %) Mycoplasma wenyonii positive dogs developed anemia symptom. However, 18 (27,2 %) of dogs with M. wenyonii did not show anemia symptom. As a result of our study, the presence and typing of hemotropic mycoplasma species in dogs' whole blood samples with and without anemia was performed by using molecular methods.