Kedi ve köpeklerde üriner sistem hastalıklarının ultrasonografik teşhis ve yorumlanması
Ultrasonographic diagnosis (an değ.) interpretation of the urinary system diseases over the cats (an.değ.) dogs
  1. Tez No: 118803
  2. Yazar: ÜMİT TARAKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ YAVRU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
6. ÖZET Bu araştırmada kedi ve köpeklerin üriner sistem hastalıklarının tetkik ve teşhisinde diagnostik ultrasonun kullanılabilirliği araştırıldı. Materyal olarak üriner sistem hastası olduğu daha önceden tespit edilen 100 kedi (49'u dişi, 5 1 'i erkek) ve 100 köpek (39'u dişi, 61 'i erkek) üzerinde çalışıldı. Ultrasonografık muayenede iki farklı marka (Pie-Medical, Scanner 480 VET ve Toshiba SSH-140 A) ve lineer ve konveks (3,75-5 MHz) problar kullanıldı. Diagnostik ultrason tekniğinin tam anlamı ile kullanılabilmesi için bir takım kriterlerin zorunluluğu araştırmada kendisini göstermiştir. Bunlar; Teorik bilgiler başlığı altında; 1. Ultrason fiziği, 2. Ultrasonografik artefaktlar. Pratik bilgiler başlığı altında; 1. Ultrason cihazının doğru kullanımı, 2. Uygun frekans ve probun seçimi, 3. Normal ve patolojik ultrasonografik görüntülere aşinalık, 4. Ultrasonografik artefaktların ayırt edilmesi şeklinde sıralanabilir. Ultrasonografik muayene için hasta hazırlığı, diagnostik açıdan üriner sistemin görüntülenmesinde önemli başarı kriteri olarak değerlendirildi. Zira sindirim sisteminin boş ve gazsız oluşu üriner sistemin rahatlıkla görüntülenmesine olanak tanıdı. Sakin yapıdaki hastalarda dahi sagital ve dorsal düzlemde yapılan ultrasonografilerde hastanın reasksiyoner olduğu ve diagnostik ultrasonografıyi olumsuz etkilediği görüldü. Bu olumsuzluğun önüne geçmek için sedasyon yapılmasının diagnostik ultrasonografıyi olumlu şekilde etkileyeceği sonucuna varıldı. Araştırmada farklı marka, frekans ve rezolusyon kabiliyetine sahip ultrason cihazları kullanıldığından, cihazlara göre değişen değerlendirme ve sonuçlar elde edildi. Buradan, teknik kapasitesi sınırlı olan bir cihazla ultrasonografi sonrası kesin teşhise varılamayacağı sonucu ortaya çıktı. Zira rezolusyon kabiliyeti düşük olan bir chazla çapı küçük olan kalkuli renalis, kalkuli vezikalis, ürolit ve kist tespit edilemez iken daha iyi rezolusyon kabiliyetine sahip cihazla bu yapılar rahatlıkla teşhis edildi. Sonuç olarak; ultrasonografinin kedi ve köpeklerin üriner sistem hastalıklarının incelenmesi ve teşhisinde yardımcı olan ve non invaziv bir metot olduğu kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Ultrasonographic diagnosis and interpretation of the urinary system diseases over the cats and dogs. In this study, it was aimed to investigate the diagnostic usefulness and reliability of ultrasound imagining in the urinary system diseases of cats and dogs that causes serious problems. As animal material, 100 cats (49 female and 51 male) and 100 dogs (39 female and 64 male) that presented with urinary system disease complains were used and before the ultrasonographic examination the diseases were confirmed by clinical examinations. The ultrasonographic examinations were performed with two devices (Pie-medical Scanner 480 VET and Toshiba SSH-140 A) and linear and convex probes (3.75 - 5.0 MHz). The study show that some critical approach have to necesary for using of diagnostic ultrasonographic. For Teoritical knowledge 1- Physics of Ultrasound 2- Artefact of Ultrasonographic For Pratical knowledge 1- To correct use of Ultrasound equipment 2- Appropriate frekans and to choose accurate probe 3- Familiar of normal and patologic images ? 4- To differenatiate for ultrasonographic artefact In the study, it is a crucial critics that achievement of ultrasonograhic quality depend on patient preparation, when digestive system is empty and without gases, it helps to produce as a pleasant images. Even the calm animals have been irritated by dorsal and sagittal ultrasonographic approach. ît is decided that sedation is necesarry for taken good image in this animals. It is affected for positive results. In the study, different machinery in different frekans and resolution ability has been used. In this reason different results were obtained. As a result of using of different machinery show that limited tecnical capacity machinery is not given good image of 92ultrasound. It is decided that it is quite difficult for diagnosis of calculi renalis, calculi vesikalis, urolithialis and cyst with limited resolution machinery. The diagnosis is easier with more resolution capability machinery. As a result, It was concluded that the ultrasonographic examination is a reliable noninvasive method for investigate and diagnosis of the urinary system diseases of cats and dogs. 93