Çorum İl Müftülüğü din görevlilerince 2007-2011 yılları arasında hazırlanan hutbelerdeki hadislerin tahrici
Inferences of hadiths in sermons prepared by Religious Officers in Religious Office of Çorum between 2007-2011
- Tez No: 583626
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR GÜRLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Hadis ilmi açısından Hz. Peygamberimizin Hadis-i Şerif'lerinin bizlere kadar sa- hih bir şekilde gelmesine vesile olan hadis âlimlerimizin geride bıraktıkları Hadis kitap- ları, kuşkusuz biz Müslümanlar için büyük bir hazinedir. Vaaz ve hutbe hazırlayan her- kesin mutlaka başvurması gereken hadis kitaplarından gereken faydayı sağlaya- bilmesi için belli bir hadis tarih ve edebiyatı bilgisine sahip olması gerekir. İşte biz de Çorum İl Müftülüğü Din Görevlilerince 2007-2011 Yılları Arasında Hazırlanan Hutbelerdeki Ha- dislerin Tahribi, isimli çalışmamızla din görevlilerinin hadis bilgilerini değerlendirmeye çalıştık. Giriş bölümünde, dinlerdeki mabet hakkında bilgi verilmekte özelliklede İslam dininin mabedi olan camilerle ilgili Kur'an ayetlerine ve Hadislere yer verilmiştir. Bi- rinci bölümde diğer dinlerde mabet olgusunu ve bu mabetlerdeki ibadetleri, dinlerin ma- betlerindeki irşat faaliyetlerini ele alırken özelliklede İslam dininde camilerin önemi- ni, İslam toplumundaki fonksiyonlarını, Camilerde yapılan irşat faaliyetlerinden olan vaaz ve hutbelerin izahını yapmaya, vaaz ve hutbelerde dikkat edilmesi gereken konuları ele aldık. İkinci bölümde; ise Çorum Müftülüğü Din Görevlilerince hazırlanan hutbelerdeki hadisler tespit edilip, Arapça metinlerinin orijinalleri anlamları ile beraber yazıldıktan sonra bu hadislerin tahrîci yapılmıştır. Hadislerin tahrîcinde başta Kütüb-ü Tis'a'dan faydalanılmış. Ancak Kütüb-ü Tis'a'da hadislerin bulunamadığı durumlarda ise diğer hadis kaynaklarına başvurulmuştur. Sonuç bölümünde ise, din görevlilerinin hadis ede- biyatı bilgileri ve hadis kaynaklarını kullanabilme bilgi ve becerileri hakkında bir değer- lendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In terms of hadith science, The Hadith books left behind by our hadith scholars, who have been instrumental in bringing the Prophet's Hadith-i Sharifs to us as safely as they are, are undoubtedly a great treasure for us Muslims. Everyone who prepares the sermon and sermon must have a certain knowledge of hadith in order to be able to pro- vide the necessary benefit from the hadith books which must be applied. Here we tried to evaluate the hadith information of religion officers by showing the source of the Ha- dis in Hut, which was prepared between 2007-2011 in Religious Officials of Çorum Provincial Mufti Foundation Religious Workers. In the introduction, information about the temple in the religions is given. The verses of the Qur'an about the Mosques of the Islamic religion, Hadith-i Sharif of our Prophet has been featured. In the first chapter we discussed the importance of the mos- ques in Islamic religion, the functions of Islamic society, the explanations of the ser- mons and sermons of the activities of the mosques, and the issues to be considered in the sermon and sermon, while characterizing the mosque in other religions and their worship in these temples. In the second chapter; the hadiths prepared in the Hut prepa- red for the Çorum Muftulusi Religious Duties were made and the sources of these ha- diths were shown after the Arabic texts were written with their original meanings. Kü- tüb-ü Tis'a benefited from the source presentation of the hadiths. However, in the cases where hadiths can not be found in Kutub-ü Tis'a, other hadith sources were used. In the conclusion section, an evaluation was made about the knowledge and skills of the religi- ous officials to use the hadith literature information and hadith sources.