Fazla kilolu ve obez bireylerde besin bağımlılığı, diyet kalitesi ve biyokimyasal parametreler arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship among food addiction, diet quality and biochemical parameters in overweight and obese individuals
  1. Tez No: 583657
  2. Yazar: EMRE DUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV KESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırma, fazla kilolu ve obez erişkin bireylerde besin bağımlılığı sıklığının belirlenmesi, besin bağımlılığı ile biyokimyasal parametreler ve diyet kalitesi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amacıyla yürütülmüştür. Araştırmaya Ankara Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Polikliniği'ne başvuran 38-64 yaş aralığındaki fazla kilolu ve obez 134 gönüllü birey dahil edilmiştir. Araştırmada bireylere ait genel bilgiler, antropometrik ölçümler, biyokimyasal bulgular, kan basınçları, beslenme alışkanlıkları, 24 saatlik hatırlatma yöntemiyle alınan bir günlük besin tüketim kaydı sonucunda elde edilen beslenme örüntüleri değerlendirilmiştir. Bireylerin besin bağımlılığını değerlendirmek için Yale Besin Bağımlılığı Ölçeği (YFAS), diyet kalitelerini ölçmek için Sağlıklı Yeme İndeksi-2010 (HEI-2010) kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde p0,05). Ancak besin bağımlılığı olmayan bireylerde optimal AST değerine sahip olanların oranı, besin bağımlılığı olanlara kıyasla daha yüksek bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the prevalence of food addiction and to evaluate the relationship between food addiction, dietary quality and biochemical parameters in overweight and obese adults. One hundred and thirty-four overweight and obese adults between ages of 38-64 who applied to Cardiology Policlinic of Ankara Gulhane Training and Research Hospital participated in the research. In this study, general information about the individuals, anthropometric measurements, biochemical findings, blood pressures, nutritional habits and nutritional patterns which obtained from the result of a 24-hour recall method of daily food consumption were evaluated. Yale Food Addiction Scale (YFAS) was used to evaluate the food addiction of the individuals and Healthy Eating Index-2010 (HEI-2010) was used to measure the dietary quality. Statistical analysis of the data revealed that p0,05). However, ratio of those with optimal AST values in individuals without food addiction was higher than those with food addiction (p0,05).