Farklı toprak nemi düzeylerinin lisianthus'ta verim ve bazı kalite parametrelerine etkisi
The effect of different soil moisture levels on yield and some quality parameters of lisianthus
  1. Tez No: 583663
  2. Yazar: MUHAMMET BÖCEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, lisianthus (Eustoma grandiflorum Raf. Shinn.) bitkisinde farklı sulama aralıkları (SA1: 2 gün ve SA2: 4 gün) ve toprak nem düzeylerinin (S1=S1 ×1.00, S2= S1×0.75, S3= S3×0.50 ve S4= S1×0.25) verim ve kalite parametrelerine olan etkisini belirlemek amacıyla 2014 yılında yürütülmüştür. Araştırmada, Eustoma grandiflorum Raf. (Shinn.) türüne ait 'Arena White' beyaz renkli, katmerli çiçeklere sahip çeşit kullanılmıştır. Deneme konularına uygulanan sulama suyu miktarı 180.25-493.58 mm, ölçülen bitki su tüketimi ise 283.13-493.58 mm arasında değişmiştir. Farklı toprak nem düzeyleri lisianthus bitkisinde çiçek sapı uzunluğunu, çiçek sapı kalınlığını, dal ağırlığını, çiçek sayısını, kuru madde oranını, yaprak alan indeksini ve boğum sayısını istatistiksel olarak önemli düzeyde etkilemiştir. Çalışmada çiçek sapı uzunluğu, çiçek sapı kalınlığı, bitki ağırlığı, çiçek sayısı, kuru madde oranı, yaprak alan indeksi ve boğum sayısı sırasıyla 46.40-77.76 cm, 3.86-6.09 mm, 34.99-70.14 g, 5.21-8.57 adet/dal, % 12.57-% 15.48, 1.10-3.91 cm2/cm2 ve 7.03-9.39 adet/dal arasında değişmiştir Araştırma sonucunda pazarlanabilir verim ve en önemli kalite parametresi olan çiçek boyu uzunluğu göz önüne alındığında, tarla kapasitesinden eksilen nemin tamamının iki ya da dört gün aralıklarla uygulandığı S1 sulama programı deneme koşullarında en uygun sulama programı olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effect of different irrigation intervals (SA1: 2 days and SA2: 4 days) and soil moisture levels (S1= S1×1.00, S2=S1×0.75, S3 = S1×0.50, S4 = S1×0.25) on yield and quality parameters of lisianthus (Eustoma grandiflorum Raf. Shinn.) plants in 2014. In the study, Eustoma grandiflorum Raf. (Shinn.) 'Arena White' varieties with white colored, layered flowers were used. The amount of irrigation water applied was 180.25-493.58 mm, and the measured evapotranspiration ranged between 283.13-493.58 mm. Different soil moisture levels statistically affected the stem length, stem diameter, stem weight, the number of flowers, dry matter, leaf area index, and the number of nodes in lisianthus. In the study, stem length, stem diameter, stem weight, the number of flowers, dry matter, leaf area index and the number of nodes ranged from 46.40-77.76 cm, 3.86-6.09 mm, 34.99-70.14 g, 5.21-8.57 number/stem, from 12.57 % to 15.48 %, from 1.10 to 3.91 cm2/cm2, and from 7.03 to 9.39 nodes/stem, respectively. As a result of the research, considering the marketable yield and stem length, which is the most important quality parameter, S1, where all the moisture decreasing from the field capacity is applied at two- or four-days intervals, was determined as the most suitable irrigation program in experimental conditions