Bir yeraltı ekonomisi olarak definecilik: Van örneği
Treasure hunting as an underground economy: The Van example
- Tez No: 583670
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Van'ın ekonomik ve toplumsal sürecinde 'defineciliği' meşrulaştıran faktörleri araştıran bu çalışma, kavramsal çerçevede ekonominin millileştirilmesi, devlet aklı ve kapasitesine odaklanarak millileştirilemeyen bir enformel sektör olarak defineciliği irdelemiştir. Van'ın definecilikle kurduğu ilişkiye, Geç Osmanlıdan bugüne nüfus, etnisite ve iskan politikalarının yarattığı ekonomik dinamikler ve özellikle Ermenilerin, Rumların ve Yahudilerin yerlerinden edilmeleriyle meydana gelen mülklerin el değiştirme süreci üzerinden bakılmıştır. Devamında çalışma, literatür taraması ve saha çalışması ile desteklenmiştir. Disiplinler arası kaynaklar taranmış ve defineciliği oluşturan ekonomik, siyasal ve toplumsal süreçler irdelenmeye çalışılmıştır. Araştırma yöntemi olarak nitel araştırma seçilmiş, Van ili ve ilçelerinde Ermeni gömüsü aramış kişilerle derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Sonuç olarak 1915 Ermeni tehciri Van'ın toplumsal iş bölümü ve sermaye birikim sürecini derinden etkilemiş ve bölgede oluşan ekonomik istihdam alanlarının zayıflığı ile bir zamanlar aktivite olarak yapılan defineciliği bir uğraş olarak büyütmüş ve kurumsallaştırmıştır. Şehrin unutulan Ermeni geçmişinin gündelik hayatta izini bulmak çok zorken definecilik üzerinden kolaylıkla Ermeni kimliği ile karşılaşmak mümkün olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study, which explores the factors that legitimize treasure hunting during the economic and social process of Van, examines the treasure hunting as an unnationalized informal sector by focusing on the concepts such as nationalization of the economy and state capacity. Van's relationship with the treasury is investigated through ethnicity, settlement policies and the economic dynamics of the past, especially through property displacement of Armenians, Greeks and Jews from the period of late Ottoman Empire to today. And moreover, as this study is undergirded by literature reviews and field study, interdisciplinary sources, together with the economic, political and social processes that make up the treasury, have been analyzed throughly. Also, qualitative research was chosen as the research method and in-depth interviews were conducted with the people who searched the Armenian burials, remnants in Van and its districts. As a result, it is found that the 1915 Armenian deportation had a profound impact on Van's social division of labor and the process of capital accumulation and it is also found that once's spare time activity has turned into the kind of job due to the lack of sufficient employment in the region. While it is very difficult to find the forgotten Armenian history of the city in daily life, it is possible to encounter an Armenian identity easily through treasure.