Pterjium patogenezinde apoptozis ve enflamasyon mekanizmalarının araştırılması
Investigation of apoptosis and inflamation mechanisms in Pterygium pathogenesis
  1. Tez No: 583671
  2. Yazar: EDA KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMİYE CANACANKATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Pterjium, sıcak ve kuru iklim bölgelerinde daha sık görülen yaygın bir göz hastalığıdır. Bulber konjonktivadan korneaya doğru büyüme gösteren pterjiumun gelişimi ve ilerlemesinde ultraviyole ve güneş ışığının en önemli risk faktörü olduğu çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bu çalışmada pterjium tanısı konmuş hasta bireylerin pterjium dokuları (n= 49) ile katarakt cerrahisi geçiren ve bunu dışında göz problemi olmayan hastaların nazal interpalpebral konjonktiva dokularında (n=41) apoptozis ve enflamasyon yolaklarına ait parametrelerin gen ekspresyon düzeyleri inceledi. Bu çalışmada kullanılan dokularda apoptozis mekanizmasını araştırmak amacıyla Fas ve Tümör Nekröz Faktör Reseptör 1A reseptörleri (TNFR1A) ile kaspaz-3, -8, -9 enzimlerin ve Bcl2'nin; enflamasyon mekanizmasını değerlendirmek amacıyla ise Prostaglandin E Reseptör-2 (PTGER2), Prostaglandin E Sentaz (PTGES) ve Prostaglandin E Sentaz-2 (PTGES2) gen ekspresyon düzeyleri belirlendi. Gen ekspresyon analizleri Real time PCR yöntemi kullanılarak yapıldı. İstatistiksel olarak anlamlı olmamakla beraber Fas reseptör düzeyinde Pterjium grubunda Kontrol grubuna göre azalma, TNFR1A reseptör ve kaspaz-8 ekspresyon düzeylerinde ise Pterjium grubunda Kontrol grubuna göre artma saptandı. Pterjium grubunda, Kontrol grubuna göre; kaspaz-3 ve kaspaz-9 ekspresyon düzeylerinde anlamlı azalma izlenirken, Bcl2 gen ekspresyon düzeyinde ise anlamlı artış belirlendi. Enflamasyon yolağında ise Pterjium grubunda Kontrol grubuna göre PTGER2 ekspresyon düzeyinde anlamlı artma, PTGES ekspresyon düzeyinde istatistiksel anlamlı olmayan artma, PTGES2 ekspresyon düzeyinde ise anlamlı azalma saptandı. Ayrıca histopatolojik incelemeler sonucu lökosit infiltrasyonunda ve mast hücre sayısında Pterjium grubunda Kontrol grubuna göre anlamlı artış izlendi. Sonuç olarak; Bcl2 artarken, kaspaz-3 ve kaspaz-9' un azalması pterjiumda apoptozisinin intrensek yol üzerinden baskılandığını düşündürmektedir; bununla birlikte PTGER2, lökosit infiltrasyonunda ve mast hücre sayısındaki artış, PTGES2' nin ise azalması oldukça karışık bir akış ile oluşan enflamasyonu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Pterygium is a common ocular disease occurring in warm and dry climates. Studies have shown that ultraviolet and sunlight are the most important risk factors for the development and progression of pterygium that grows from the bulbar conjunctiva to the cornea. In this study, gene expression parameters of apoptosis and inflammation pathways of pterygium tissues (n = 41) and nasal interpalpebral conjunctiva tissues of patients who had cataract surgery and without eye problems (n = 49) were examined. Fas and Tumor necrosis factor receptor 1A (TNFR1A) receptors and caspase-3, -8, -9 enzymes and Bcl2 were evaluated as apoptotic markers; and Prostaglandin E2 receptor 2 (PTGER2), prostaglandin E synthase (PTGES) and Prostaglandin E synthase 2 (PTGES2) gene expression levels were determined as inflammatory factors. Gene expression analysis were carried out by real time PCR method. Although it is nonsignificant Fas receptor expression was decreased in Pterygium group compared to Control whereas TNFR1A receptor and caspase-8 expression levels were increased. Significant decrease was observed in both caspase-3 and caspase-9 expression levels, whereas Bcl2 gene expression level was significantly increased in Pterygium group compared to the control. In the inflammation pathway, a significant increase in PTGER2 expression level, a nonsignificant increase in PTGES expression level and a significant decrease in PTGES2 expression level were detected in Pterygium group compared to the control. In addition, leukocyte infiltration and mast cell counts increased significantly in Pterygium group compared to Control. As a result; increased Bcl2, decreased caspase-3 and caspase-9 suggest that apoptosis in the pterygium is suppressed via the intrinsic route; however, increase in PTGER2, leukocyte infiltration and mast cell number and decrease in PTGES2 indicate inflammation with a complex influx.